Wrocław korzysta z detekcji satelitarnej, by skuteczniej weryfikować powierzchnie objęte podatkiem od nieruchomości i analizować zapisy deklaracji podatkowych. Jak już informowaliśmy w naszym portalu stawki podatku od nieruchomości we Wrocławiu od 1 stycznia 2021 będą wyższe.

We Wrocławiu mamy prawdziwe perełki technologiczne, takie, jak SatRevolution, która wysyła w kosmos satelity. W mieście otwartym i nowoczesnym znajdują się takie podmioty, zajmujące się technologiami kosmicznymi, które bez kompleksów konkurują z międzynarodowymi firmami. To ważne dla przyszłości Wrocławia – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Miasto szacuje, że należności z powodu niezgłoszenia budynków do opodatkowania – to przede wszystkim budynki wielkopowierzchniowe – mogą sięgać ok. 3 – 4 milionów złotych. Te środki mogłyby być wykorzystane np. na kolejne nasadzenia na terenie miasta lub poprawę infrastruktury.

W satelitarnej detekcji pomóc ma obrazowanie satelitarne. Wykonawcą projektu – na zlecenie Urzędu Miejskiego Wrocławia – jest wrocławska spółka SatRevolution. Dzięki podpisanej rocznej umowie miasto będzie otrzymywało raporty zawierające zobrazowania, czyli „zdjęcia” satelitarne oraz detekcję budynków. System będzie wykorzystywany do weryfikacji złożonych deklaracji podatkowych. Na ich podstawie pracownicy Urzędu będą mogli porównywać dane w złożonych przez podatników dokumentach ze stanem faktycznym, optymalizować prowadzone już kontrole podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości oraz podejmować decyzje co do dalszych działań. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

Ważne dla skuteczności analiz będą również aktualne dane pochodzące z rejestrów publicznych, prowadzonych przez jednostki urzędu miasta – m.in. dane geodezyjne. W celu efektywnego zarządzania procesem detekcji, zarówno wybór lokalizacji, jak i częstotliwość analiz będzie uzgadniana między pracownikami ratusza a firmą SatRevolution w miesięcznych cyklach. Koszt realizacji projektu detekcji satelitarnej to 128 tysięcy zł netto.

Otrzymywane przez nas raporty będą dodatkowym źródłem informacji i wzbogacą dokumentację, która już dzisiaj jest w posiadaniu urzędników. Rozwiązanie pomoże między innymi w weryfikacji zapisów deklaracji podatkowych – mówi skarbnik Wrocławia Marcin Urban.

Wykonawcą projektu detekcji satelitarnej jest wrocławska spółka SatRevolution S.A. W kwietniu 2019 r. podpisano z tą firmą list intencyjny dotyczący wspólnych działań badawczo-rozwojowych związanych z przetwarzaniem, analizą i wykorzystaniem zdjęć satelitarnych. Projekt detekcji satelitarnej realizowany dla Urzędu Miasta we Wrocławiu jest dla SatRevolution bardzo ważny. Przetwarzanie i analiza zobrazowań satelitarnych stanowi kolejny, po produkcji satelitów i ich podzespołów, etap rozwoju oferty spółki mówi prezes zarządu SatRevolution S.A. Grzegorz Zwoliński. Poza wsparciem dla wydziałów zajmujących się podatkami, nasze usługi oferujemy również służbom zajmującymi się utrzymaniem zieleni miejskiej, zarządzaniem kryzysowym czy zagospodarowaniem przestrzennym.

  • Po sukcesie związanym z umieszczeniem na orbicie pierwszego, w pełni opartego o polską myśl technologiczną, satelity obserwacyjnego Ziemi – „Światowida” – spółka realizuje projekt budowy konstelacji REC, która w pierwszym etapie, od 2023 roku, będzie dostarczała wysokorozdzielcze zobrazowania optyczne z ośmiu satelitów.
  • Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii kosmicznych w ostatnich latach – miniaturyzacji samych satelitów i urządzeń pomiarowych – poszerza się zakres danych dostępnych na rynku. Zarówno, jeśli chodzi o rozdzielczość przestrzenną, spektralną, jak i skrócenie czasu między kolejnymi przelotami satelit nad danym obszarem.

„Nasze uczennice będą czuły się komfortowo w swojej szkole każdego dnia” – projekt „Różowa skrzyneczka w każdej szkole!”

Poprzedni artykuł

„Thanks Jimmy Hendrix” – koncert przeniesiony z Impartu do internetu

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.