We Wrocławiu powstanie pierwszy na Dolnym Śląsku (i czwarty w Polsce) Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny dla porzuconych niemowląt. Za jego powołane odpowiada Fundacja Zobacz Mnie. Personel placówki będzie zajmować się dziećmi do 12. miesiąca życia, wspomoże także proces adopcyjny dla przyszłych rodziców. Pomysłodawcy projektu zaprezentowali go prezydentowi Wrocławia – Jackowi Sutrykowi.
W 2022 roku we Wrocławiu 50 niemowląt zostało porzuconych w szpitalach lub odebranych biologicznym rodzicom z powodu interwencji policji. Ponad połowa z nich nie znalazła nowego domu. Do rodzin zastępczych trafiło zaledwie 21 z nich. We Wrocławiu takich rodzin jest 740, z czego 80% stanowią rodziny spokrewnione z dziećmi, które adoptowały.
Często porzucone niemowlęta to dzieci chore, niepełnosprawne, posiadające wady genetyczny lub cierpiące na alkoholowy zespół płodowy. To znacznie utrudnia znalezienie im nowego domu.

Pomoc dla rodziców adopcyjnych
Często sama chęć adopcji dziecka nie jest wystarczająca. Proces adopcyjny jest trudny i skomplikowany, dlatego niezbędne jest udzielenie realnej pomocy przyszłym rodzicom nie tylko w kwestiach opieki zdrowotnej nad niemowlęciem, ale także w kwestiach prawnych. Fundacja Zobacz Mnie zdecydowała się postawić we Wrocławiu Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny dla takich dzieci. Opiekę nad nimi sprawować będą opiekunki, które postarają się stworzyć warunki zbliżone do domowych.
– Będziemy diagnozować i rehabilitować dzieci oraz poszukiwać rodzin zastępczych i rodzin adopcyjnych. Będzie to centrum dla rodzin – mówiła podczas piątkowego spotkania Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezeska Fundacji Zobacz Mnie.

IOP powstanie na Stabłowicach
Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny Fundacji Zobacz Mnie ma stanąć na Stabłowicach, dokładniej przy ulicy Staroleskiej. Miasto Wrocław na poczet projektu przekazało na mocy umowy użyczenia działkę o powierzchni 4000 metrów kwadratowych.
Ośrodek ma mieć powierzchnię użytkową około 1000 metrów kwadratowych. Znajdą się tam między innymi:
- kuchnia, jadalnia, łazienki i pokoje zabaw pełne barw, miękkich tkanin i zabawek
- sypialnie dwu- i trzy osobowe z fotelami dla opiekunów
- gabinety terapii sensorycznej i fizjoterapii, lekarski i zabiegowy
- dwa niezależne mieszkania dla rodzin adopcyjnych przyjeżdżających spoza Wrocławia
Ośrodek posiadać będzie 20 łóżeczek. Szacuje się, że rocznie pomoże około 100 dzieciom.

– Taki ośrodek to dla miasta ogromne wsparcie. Liczymy, że powstanie jak najszybciej, ponieważ zbyt dużo niemowlaków trafia do naszych ośrodków pieczy instytucjonalnej. Ich tam nie powinno być. Powinny jak najszybciej znaleźć dom – mówił po piątkowym spotkaniu Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
MOPS i Fundacja Zobacz Mnie będą współpracować w zakresie przekazywania rodzicom zastępczym dzieci, które wymagają szczególnej opieki. Zazwyczaj porzucone lub odebrane dzieci, które mają mniej niż 12 miesięcy, trafiają do pogotowia rodzinnego. Problem w tym, że we Wrocławiu jest ich siedem i wszystkie są przepełnione. To oznacza, że dzieci trafiają do domów dziecka.
– Wierzymy też bardzo, że uda nam się współpracować z sędziami rodzinnymi, od których zależy szybkie uwolnienie prawne od rodziców. Zależy nam, aby dzieci przebywały u nas jak najkrócej i jak najszybciej znajdowały rodziny zastępcze – mówi Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral z Fundacji Zobacz Mnie.
Projekt jest już gotowy, a budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. Przewiduje się, że gotowy do użytku będzie za około dwa lata. Szacowane koszty budowy i wyposażenia ośrodka to około 16 milionów złotych (netto). Kwotę w całości pokryje Fundacja Zobacz Mnie ze środków, które zbiera na ten cel. Bieżące utrzymywanie ośrodka weźmie natomiast na siebie budżet państwa.