Pierwsza we Wrocławiu rzeźba autorstwa Jerzego Kędziory, artysty światowej sławy, którego prace zdają się przeczyć prawu grawitacji, jest zwieńczeniem kolejnej inwestycji deweloperskiej. Kobieta „Napinająca linę” zawisła między budynkami na osiedlu Aleja Dębowa 17-19.
To już trzecia rzeźba, która pojawiła się w przestrzeni publicznej Wrocławia z inicjatywy francuskiego dewelopera. Wcześniejsze to: „Cream flows with curls” Jarosława Flicińskiego na patio inwestycji Kurkowej 14 oraz „Wrocław 2016″ Krystiana „Truth’a” Czaplickiego przed budynkiem Dubois 41.
Nowa inwestycja zlokalizowana na wrocławskim Borku u zbiegu ulic Ślężnej i alei Dębowej składa się z 7 budynków mieszkalnych. W czterech budynkach wielorodzinnych znajduje się łącznie 30 mieszkań. W trzech budynkach jednorodzinnych, zlokalizowanych w głębi działki, miejsce znalazło 10 domów w zabudowie szeregowej i jedno, największe i wciąż dostępne mieszkanie. Osiedle zostało oddane do użytku w marcu br. Tak, jak w przypadku trzech pierwszych inwestycji zrealizowanych przez Nacarat Polska (Kurkowa 14, Dubois 41, Księcia Witolda 43), za projekt odpowiedzialna jest Macków Pracownia Projektowa.
„Napinająca linę”, która na stałe wpisała się w scenerię inwestycji Aleja Dębowa 17-19 jest jedną z cyklu rzeźb „balansujących”, który przyniósł Jerzemu Kędziorze ogromną popularność. Wykorzystując prawa fizyki i eksperymentu, artysta ukazał nowy kierunek w rzeźbie, sprawiając że na pozór ciężkie i statyczne formy stały się ulotnymi przedstawieniami. Jego rzeźby są rozpoznawalne na całym świecie.
Jerzy Kędziora – artysta światowej sławy
Artysta urodził się w 1947 r. w Częstochowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Poznaniu, PLSP w Częstochowie, brał udział w wielu warsztatach i kursach mistrzowskich
w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Portugalia).
Rzeźby Jerzego Kędziory były eksponowane na prestiżowych wystawach, m.in. w Miami, Palm Beach, Abu Dhabi, Dubaju, Londynie, Berlinie, Lourdes, Wenecji czy Madrycie. Artysta jest laureatem wielu nagród (m.in. medal Gloria Artis, medale warszawskich Salonów Rzeźby, zwycięstwa w konkursach na pomniki: „Macierzy” we Wrocławiu, „300 lat Odsieczy Wiedeńskiej” w Orońsku, „Ks. Popiełuszki” w Częstochowie, „Krzyża w życiu współczesnego człowieka” w Warszawie) i wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest członkiem Światowego Sympozjum Rzeźby Kinetycznej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Rzeźbiarzy Sculpture Network oraz Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Za swoją działalność artystyczną otrzymał w 2015 r. Honorowe Obywatelstwo Miami, a dzień 27 lutego ogłoszono tam Dniem Jerzego Kędziory
No niby fajnie póki bardziej nie powieje i rzeźba zmieni nazwę na „Kobieta zabijająca przechodniów”.
Albo dopóki pioruna nie ściagnie i po linie pojdzie, i zapali elewacje.
Na silnym wietrze linka się zerwie i strzeli jak stalowy bat, bedzie dobrze jak tylko okna powybija, bo jak ktoś sie znajdzie na lini strzalu, to biada mu.