SamorządWideo/Galerie

We Wrocławiu już jest ambulans kontenerowy – jeden z dwóch takich pojazdów medycznych w Polsce [VIDEO]

0

Samorząd Wrocławia wspomaga służbę zdrowia. Od początku pandemii na działalność antycovidową z kasy miejskiej wydano już ponad 30 mln zł. W ubiegłym tygodniu na wyposażenie służby zdrowia trafiła jedna z dwóch w Polsce najnowocześniejszych karetek. Aparatura w niej dostępna jest w stanie podtrzymywać u chorego pracę płuc oraz serca.

Nowy tzw. ambulans kontenerowy został podarowany Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu we Wrocławiu. Służyć będzie do przewozu osób z ostrą niewydolnością oddechową. W karetce pacjent będzie mógł być podłączony do urządzenia ECMO, zastępującego pracę płuc oraz serca. Dzięki temu urządzeniu, niezbędny czas oczekiwania na podłączenie do aparatury podtrzymującej życie, zostanie ograniczony do minimum, co przyczyni się do ratowania zdrowia chorego. Pojazd będzie służył również do przewozu pacjentów w skrajnie ciężkim przebiegu choroby COVID-19. Zobacz nasze video.

Ambulans daje nam zupełnie nowe możliwości w przypadku ratowania chorych ze wstrząsem kardiogennym, którzy w czasie transportu do naszego ośrodka, będą wymagać terapii EMCO – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowski – kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Oddychanie przewożonego pacjenta będzie wspomagane mechanicznie, a dodatkowo pojazd został wyposażony w respirator, pompy infuzyjne, defibrylator oraz specjalne nosze. To druga taka karetka w Polsce, dotychczas była tylko w Poznaniu. Przygotowanie ambulansu – zgodnie z wytycznymi USK – trwało kilkanaście tygodni. Można powiedzieć, że powstał w nim mały oddział intensywnej terapii – opisuje dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dr Piotr Pobrotyn.

Miasto Wrocław systematycznie wspiera jednostki ochrony zdrowia. Poza wydatkami związanymi z pandemią koronawirusa do szpitali trafiają także pieniądze przeznaczone na „zwykłą” działalność. Tylko w tym roku dwa wrocławskie oddziały ginekologiczno-położnicze otrzymały 1,4 mln zł na zakup sprzętu i remont. W 2019 roku był to blisko 1 mln zł.

Najnowocześniejsza karetka w Polsce to przykład i dowód tego, że chociaż jako miasto nie posiadamy własnych szpitali, nie unikamy odpowiedzialności za zdrowie wrocławianek i wrocławian wpierając szpitale finansowo. Ten rok jest oczywiście wyjątkowy ze względu na epidemię i nasze wsparcie też jest na wyjątkowym poziomie. Na działania związane tylko z COVID-19 przeznaczyliśmy w sumie 5,5 miliona złotych, przy czym mowa tu wyłącznie o dofinansowaniu jednostek ochrony zdrowia, ponieważ całość kosztów poniesionych do tej pory na walkę z koronwirusem to około 30 mln złotych – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Chcemy działać ponad podziałami, ten zakup jest tego przykładem, zdrowie wrocławianek i wrocławian jest najważniejsze – podkreślał podczas symbolicznej uroczystości przekazania pojazdu włodarz Wrocławia.

Nowoczesny zakup z pewnością przyczyni się do jeszcze sprawniejszej walki z pandemią. Kontrowersje budzi jednak umieszczony na burcie pojazdu napis „Sfinansowano ze środków Prezydenta Miasta”. Bardziej adekwatnym byłby napis „Szpitalowi Wrocławianie”. Podatnikiem we Wrocławiu nie jest jedna osoba, ale ponad 600 tysięcy wrocławianek oraz wrocławian. I wszyscy oni cieszą się, że ze swoich podatków mogli szpital dopomóc.

VIDEO: Dariusz Nowakowski

FOTO: um.wroclaw.pl

Biznes bez barier – interdyscyplinarny projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego

Poprzedni artykuł

Nadmierna prędkość dwa razy w ciągu godziny – prawo jazdy zatrzymane na trzy miesiące

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.