Zwiększanie liczby miejsc dla dzieci we wrocławskich przedszkolach jest jednym z najważniejszych zadań edukacyjnych miasta. Dlatego z roku na rok przybywa miejsc dla najmłodszych. Nowe placówki powstają przede wszystkim na rozwijających się osiedlach, gdzie zapotrzebowanie na nie jest największe.
Obecnie trwa budowa sześciu publicznych przedszkoli. Z czego trzy (700 miejsc) budowane są przez inwestorów zewnętrznych – w ścisłej współpracy z miastem.
1. Przedszkole przy ul. Rajskiej – 200 miejsc
W nowym kompleksie edukacyjnym, który powstaje na Złotnikach, mieścić się będzie przedszkole dla 200 dzieci.
Poza przestronnymi i kolorowymi salami dla najmłodszych, łazienkami czy kuchnią znajdzie się w nim także wielofunkcyjna sala, w której organizowane będą m.in. zajęcia ruchowe dla dzieci, szkolenia, występy i akademie. Wybudowanych zostanie też kilka mniejszych pomieszczeń, tj. wózkownia czy pokoje do zajęć indywidualnych. Na zewnątrz – poza placem zabaw -wygospodarowane zostanie także miejsce, gdzie dzieci wraz z nauczycielami będą mogły sadzić warzywa, kwiaty czy krzewy owocowe.
Jednocześnie przy przedszkolu przy ul. Rajskiej powstanie żłobek. Obie placówki będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Będą miały parking oraz osobne wejścia. Otwarcie planowane jest na początek 2024 roku.
2. Przedszkole przy zbiegu ulic: Bagatela i Lekcyjnej – 350 miejsc
350 nowych miejsc przybędzie też na Sołtysowicach. Tam niedawno ruszyła budowa nowej placówki.
Będzie to parterowy obiekt. Duże przeszklenia i świetliki zapewnią dobre doświetlenie wnętrz. Z kolei zadaszenia i pergole pozwolą na ograniczenie nadmiaru światła i przegrzewania pomieszczeń.
Przedszkole będzie miało 14 sal przedszkolnych, dwie do zajęć dodatkowych, jadalnię, salę gimnastyczną i zaplecze kuchenne. W budynku będzie także wyraźnie wydzielona przestrzeń biurowa i socjalna – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. – Dzieci będą mogły liczyć na opiekę wykwalifikowanej kadry, w tym logopedów, psychologów i pedagogów – dodaje.
Przy przedszkolu inwestor zewnętrzny uruchomi też przychodnię z kompleksową opieką medyczną. Powstanie także nowa droga dojazdowa z niezbędną infrastrukturą techniczną. Planowane uruchomienie placówki – wrzesień-październik 2023 roku.
3. Przedszkole przy ul. Marszowickiej – 150 miejsc
Na zaawansowanym etapie budowy jest też inwestycja przy ul. Marszowickiej, której część zajmie przedszkole. W nowej placówce „Wrocławskie Skauty VII” (Leśnica) miejsce znajdzie 150 maluchów.
W przedszkolu będzie sześć sal wyposażonych w certyfikowane meble oraz pomoce dydaktyczne umożliwiające realizację podstawy programowej. Przy obiekcie powstanie też wielofunkcyjny i kolorowy plac zabaw oraz 20 miejsc parkingowych. Planowane uruchomienie placówki – wrzesień-październik 2023 roku.
Współpraca z prywatnym inwestorem
Trzy wymienione wyżej przedszkola buduje prywatny inwestor. Przy czym będą to placówki publiczne, działające na takich samych zasadach, jak inne tego typu prowadzone przez miasto.
We Wrocławiu, w takim modelu, działają już m.in. przedszkola przy ulicach: Cynamonowej, Radkowskiej, Błotnej, Rezedowej. Są budowane i prowadzone przez organ zewnętrzny, ale w ścisłej współpracy z nami – podkreśla Marcin Miedziński. – Obecnie we Wrocławiu funkcjonuje 57 przedszkoli publicznych prowadzonych przez inne podmioty. W planach jest budowa kolejnych – dodaje.
W ostatnich pięciu latach średni koszt budowy 8-oddziałowego przedszkola szacuje się średnio na ok. 10 mln złotych. Dzięki współpracy z podmiotem zewnętrznym ( który takie placówki sam buduje i prowadzi) miasto na wydatkach inwestycyjnych zaoszczędziło ok. 230 mln złotych.
Miejskie przedszkola w budowie
Największymi inwestycjami edukacyjnymi ostatnich lat we Wrocławiu są jednak budowy miejskich placówek przy ul. Asfaltowej, ul. Cynamonowej i ul. Hallera.
Rozwój i edukacja młodych wrocławian jest dla nas jednym z priorytetów, które wpływają na komfort i jakość życia w mieście. Dlatego z takich inwestycji oświatowych, jak te jesteśmy niezwykle dumni. To inwestycje, które szybko zaprocentują, służąc kolejnym pokoleniom mieszkańców – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Przedszkole przy ul. Asfaltowej – 200 miejsc
To niezwykle ważna inwestycja, szczególnie dla mieszkańców południowej części miasta. Dzieci uczyć się w niej będą – zgodnie z planem – od września 2023 roku. Przedszkole składać się będzie z ośmiu oddziałów z węzłami sanitarnymi, salą rekreacyjną, kuchnią, jadalnią i pomieszczeniami administracyjnymi oraz gospodarczymi, a także z ekologicznym zielonym dachem. Przy placówce powstanie też wielofunkcyjne boisko do gier zespołowych, bieżnia, skocznia do skoku w dal, place zabaw i ogród. Nasadzonych zostanie ok. 250 drzew. Inwestycja kosztować będzie ponad 55 mln zł.
Przedszkole przy ul. Hallera – 200 miejsc
Również we wrześniu 2023 roku do użytku oddane zostanie przedszkole przy ul. Hallera dla 200 przedszkolaków. Placówka będzie miała osiem sal dydaktycznych, salę wielofunkcyjną, salę do zajęć terapeutycznych, kuchnię oraz pomieszczenia magazynowe i administracyjne.
Dodatkowo przed budynkiem przedszkola urządzone zostaną dwa place zabaw. Pojawi się też dodatkowa zieleń oraz ścieżka sensoryczna.
Placówka będzie w pełni ekologiczna. Jedna ze ścian zazieleni się pnączami. Roślinność pojawi się także na dachu, a obok niej panele fotowoltaiczne. Dodatkowo, dzięki zbiornikowi na deszczówkę, będzie można zatrzymywać wodę opadową i wykorzystywać ją do podlewania ogródka.Koszt budowy to ok. 15 mln złotych.
Przedszkole przy ul. Cynamonowej – 200 miejsc
Inną, ważną gminną inwestycją jest budowa placówki oświatowej przy ul. Cynamonowej. Szczególnie oczekiwana przez mieszkańców Lipy Piotrowskiej, Widawy i Świniar. Przy ul. Cynamonowej zostanie wybudowane przedszkole dla 200 dzieci.
Nowoczesny obiekt przedszkolny będzie miał: osiem sal, każda z własnym węzłem sanitarnym i magazynkiem, salę rekreacyjną czy zewnętrzne WC dla dzieci bawiących się na placu zabaw. Obiekt również będzie ekologiczny – z zielonym dachem, instalacją fotowoltaiczną. Zagospodarowane zostaną wody opadowe oraz zmontowane instalacje odzysku ciepła.
Placówka na Lipie Piotrowskiej wybudowana zostanie za 87 mln złotych. Zakończenie inwestycji w 2024 r.
Więcej miejsc w przedszkolach
W latach 2018-2022 we Wrocławiu przybyło 6 014 nowych miejsc przedszkolnych w placówkach publicznych. W tym roku będzie ich 900.
Na bieżąco monitorujemy liczbę miejsc w placówkach oświatowych. Jeżeli chodzi o przedszkola, to jest ona obecnie wystarczająca. W tegorocznej rekrutacji dla każdego dziecka zapewnione będzie miejsce w publicznej placówce – podkreśla Marcin Miedziński.
Rekrutacja do wrocławskich przedszkoli na rok 2023/2024 rusza 22 marca o godz. 12.00. W tym także do nowych placówek przy ul. Hallera i ul. Asfaltowej.