Dolnośląscy policjanci przyjęli zawiadomienie od poszkodowanego mieszkańca województwa dotyczące oszustwa.
Okazało się, że w wyniku działania przestępców podających się w rozmowie telefonicznej za policjantów, 88-latek stracił gromadzone przez całe swoje życie pieniądze w niebagatelnej kwocie 1,5 miliona złotych. Z pokrzywdzonym 88-latkiem skontaktował się mężczyzna, który podawał się za policjanta. Oszust przekonał ofiarę, że pieniądze zgromadzone na koncie bankowym są zagrożone i aby ich nie stracić, należy podjąć określone działania.
Pod pozorem ochrony konta, fałszywy policjant nakłonił seniora do wypłacania pieniędzy z konta, a następnie przekazania ich w ręce innej osoby. Działanie to miało rzekomo służyć do zabezpieczenia środków. Niestety, okazało się, że 88-latek w rezultacie stracił 1,5 miliona złotych. Oszuści przez cały czas utrzymywali kontakt telefoniczny z ofiarą, wzmacniając iluzję autentyczności sytuacji i manipulując emocjami pokrzywdzonego.
W związku z tą sprawą, przedstawiamy kilka ważnych ostrzeżeń:
- Bądź czujny na podejrzane wiadomości: Oszuści często wysyłają wiadomości SMS lub e-mail, podszywając się pod banki lub inne instytucje finansowe. Nie reaguj pochopnie na takie wiadomości, zwłaszcza jeśli proszą o podanie danych osobowych lub finansowych.
- Weryfikuj tożsamość rozmówcy: Jeśli otrzymasz telefon od rzekomego pracownika banku, nie podejmuj żadnych działań bez uprzedniej weryfikacji jego tożsamości. Zakończ rozmowę i skontaktuj się bezpośrednio z bankiem, używając oficjalnych numerów telefonów dostępnych na stronie internetowej banku.
- Nie podawaj kodów BLIK przez telefon: Banki nigdy nie proszą o podanie kodów BLIK, numerów PIN ani innych danych uwierzytelniających przez telefon. Jeśli ktoś prosi Cię o takie informacje, to z pewnością jest to oszustwo.
- Nie podejmuj działań finansowych pod presją: Oszuści często wykorzystują techniki manipulacji, aby wywołać strach i zmusić ofiarę do szybkiego działania. Pamiętaj, że banki nigdy nie będą wymagać od Ciebie natychmiastowego podjęcia decyzji finansowych.
- Zgłaszaj podejrzane sytuacje: Jeśli masz podejrzenia, że mogłeś paść ofiarą oszustwa, natychmiast skontaktuj się z bankiem i zgłoś sprawę na Policję. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na zminimalizowanie strat.
Przyszedł do komendy zbadać swój stan trzeźwości – wiedząc, że jest pod wpływem alkoholu wsiadł za kierownicę samochodu.
Do Komendy Powiatowej Policji w Miliczu przyszedł mężczyzna, który chciał sprawdzić stan swojej trzeźwości. Na prośbę mężczyzny jeden z policjantów przeprowadził badanie stanu 23-letniego mieszkańca powiatu kłodzkiego, które wykazało, że jest on nietrzeźwy. Policjant poinformował mężczyznę o wyniku badania i przypomniał mu, że kierowanie pojazdem w tym stanie nie jest zgodne z przepisami. Mężczyzna podziękował i wyszedł z jednostki.
Jakież było zdziwienie policjantów, gdy po chwili zobaczyli, jak mężczyzna wsiada za kierownicę zaparkowanego na ulicy Kościuszki w Miliczu nieopodal komendy samochodu osobowego marki Tesla i rusza w drogę. Policjanci wiedząc, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu natychmiast go zatrzymali uniemożliwiając kontynuowanie jazdy. Ponowne badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie 23-latka ponad 0,8 promila alkoholu, przy czym stężenie to stopniowo wzrastało do wartości przekraczającej promil alkoholu w organizmie zatrzymanego kierowcy.
W związku z zaistniałą sytuacją policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i uniemożliwili mu dalszą jazdę samochodem, przekazując pojazd osobie przez niego wskazanej. Dalsze czynności służbowe z udziałem nietrzeźwego kierowcy zostały przeprowadzone przez policjantów w jednostce Policji – po ich zakończeniu mężczyzna został zwolniony. Postępowanie jest w toku – sprawa znajdzie swój finał w milickim sądzie, gdzie mężczyzna poniesie konsekwencje prawne związane z kierowaniem samochodem osobowym będąc w stanie nietrzeźwości. Za tego typu przestępstwo grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Jechał w terenie zabudowanym 101 km/h. Dość szybko wyszło na jaw, że kierowca znajdował się w stanie nietrzeźwości.
Policjanci górowskiej drogówki prowadzili na terenie gminy Wąsosz intensywne działania zmierzające do wyeliminowania z ruchu tych kierowców, którzy przede wszystkim popełniają wykroczenia drogowe. I tak, w trakcie prowadzenia kontroli statycznej na terenie miejscowości Gola Wąsoska, mundurowi zatrzymali kierowcę samochodu osobowego marki Renault. Powodem kontroli drogowej było przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Mężczyzna jechał z prędkością 101 km/h na odcinku, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h.
Dalsze czynności mundurowych wykazały, że to nie jedyne przewinienie 44-latka. Podczas rozmowy policjanci wyczuli od mężczyzny woń alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło wstępne przypuszczenia mundurowych. Urządzenie wykazało 0,7 promila alkoholu w organizmie kierowcy. Z tego powodu funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a pojazd przekazali osobie wskazanej. Mieszkaniec powiatu górowskiego za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 51 km/h, został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych i 13 punktami karnymi. Za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysoka kara grzywny.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl