Radni Rady Miejskiej Wałbrzycha stosunkiem 22 głosów za, przy 3 przeciw przyjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19.

Decyzja radnych, jeśli nie zostanie zakwestionowana w trybie nadzoru przez wojewodę dolnośląskiego, oznacza, że nie tylko każdy mieszkaniec Wałbrzycha, ale inne osoby wykonujące prace na terenie tego miasta będą miały obowiązek poddać się szczepieniu. Zdaniem prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, który jest lekarzem, szczepienia to jedyna droga do pokonania pandemii.

To właśnie włodarz Wałbrzycha wniósł do porządku dzisiejszych obrad projekt uchwały, który zyskał poparcie zdecydowanej większości tamtejszych rajców. Zdecydowali oni także o wysłaniu apelu do Ministerstwa Zdrowia, aby wpisano iniekcję przeciwko COVID-19 na listę szczepionek obowiązkowych. Przebieg sesji rady miejskiej w Wałbrzychu można obejrzeć na zapisie video.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej w trakcie sesji wykładał bardzo stanowczo racje przemawiające – jego zdaniem – za upowszechnieniem szczepień. Twierdził między innymi, że argumenty medyczne i ekonomiczne przemawiają za tym, aby prowadzić akcję szczepień w sposób obligatoryjny. Jako lekarz odrzucał jednocześnie wszelkie hipotezy „antycovidowców” i „antyszczepionkowców” prezentując statystyki zachorowalności i umieralności związanej z koronawirusem. Stwierdził, że w oparciu o wiedzę medyczną nie ma żadnych podstaw do tego, by kwestionować ochronną wartość szczepień.

Z włodarzem Wałbrzycha polemizował radny Jerzy Langer, wskazując na brak ustawowego umocowania samorządu miejskiego w zakresie regulowania trybu szczepień. Radny zgłosił także zasadnicze wątpliwości co do możliwości egzekwowania obowiązku szczepień przez służby podległe samorządowi miejskiemu. Jerzy Langer nie polemizował z racjami medycznymi wskazującymi na poważne zagrożenie, jakim jest koronawirus, ale podkreślał, że w tym zakresie każdy dorosły człowiek powinien podejmować decyzję w sposób wolny.

Szczepienia drive-thru na Stadionie Wrocław [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Macko: „Nieudolne próby przewrotu w Sejmiku to porażka Sutryka, Szełemeja i Schetyny”

Następny artykuł

Możesz także polubić

1 Treść komentarza

  1. […] tematem jest – sygnalizowana w naszym serwisie – decyzja samorządu Wałbrzycha o „obowiązkowych szczepieniach” przeciw Covid-19. […]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.