Gdy temperatura na termometrach przekracza 30 stopni Celsjusza wrocławskie parki są miejscem ulgi i wytchnienia, a tych urokliwych miejsc we Wrocławiu jest 44 co składa się na powierzchnie niespełna 800 metrów kwadratowych.
Park Południowy
Teren, na którym znajduje się dzisiejszy Park Południowy to podarunek dla Wrocławia od zamożnego kupca Juliusa Schöttlandera w 1877 r. Jeszcze przed końcem XIX wieku powstał tu malowniczy park krajobrazowy z dużym stawem. Przed i w czasie wojny w parku działała luksusowa restauracja, ale niestety nie została odbudowana. Liczne ścieżki w parku to, także raj dla biegaczy, którzy bardzo chętnie spędzają tu czas właśnie na joggingu. Nie brakuje też placów zabaw dla rodziców i ich pociech. W Ostatnim czasie odwiedziliśmy to miejsce z kamerą.
Park Szczytnicki
Park Szczytnicki to przede wszystkim ogromna przyrodnicza różnorodność. Rośnie tu około 350 gatunków drzew z Europy, Azji i Ameryki. Swój dom ma tutaj, także 70 gatunków ptaków, a także lisów i innych mniejszych zwierząt. Park Szczytnicki położony jest w nieco spokojniejszej okolicy Wrocławia. Nieopodal Stadionu Olimpijskiego, „Hali Stulecia”, czy placu Grunwaldzkiego, Zacisza bądź osiedla Sępolno. Smakoszy dobrej włoskiej pizzy nie w sposób nie zaprosić do jednej z lepszych w naszym mieście pizzerii „Nel Parco” znajdującej się tuż przy nim od strony ulicy Parkowej.
Park Tysiąclecia
Park Tysiąclecia znajduje się między Nowym Dworem, a obwodnicą autostradową. Jest największym powojennym wrocławskim parkiem (85 ha). Rzeka Ślęza dzieli go na dwie części. Leśną (45 ha) oraz rekreacyjną (35 ha). Ta pierwsza jest niezwykle urokliwa, zupełnie nie czuje się w niej, że znajduje się w mieście, a ta druga z każdym rokiem pięknieje.
W wielu zakątkach tego miejsca zamiast na ławce możemy usiąść na kamieniach lub na kłodzie i zrelaksować się na łonie natury. Młodzież często grilluje, ale nie brakuje też takich, którzy znajdują dla siebie kawałek trawy i jeśli pogoda dopisze opalają się lub też leżą na polanie odcinając się na chwilę od codziennych zmartwień.
Park Popowicki
Park jest położony w zachodniej części Wrocławia, przy ul. Popowickiej, obok osiedla Popowice. Zajmuje 16,5 ha powierzchni. Od północy graniczy z ogródkami działkowymi, od wchodu jest to stacja kolejowa, zachód to dawny Port Popowice, a południe miejska zabudowa. Nie brakuje w nim uroków rodem z bajki. Gdy przychodzi wiosna można się nim oczarować. W przeszłości Park nosił nazwę „Polany Popowickiej”. Nazwa ta dobrze oddaje to co dziś znajduję się obok niego.
Mamy tutaj trasę dla biegaczy, siłownię i plac zabaw. W czasach, gdy padał śnieg, można było nawet pojeździć na sankach z tutejszej górki. To doskonałe miejsce, aby na chwilę złapać oddech i pomyśleć. Idealne, także dla miłośników dłuższych spacerów ze swoim czworonożnym pupilem. W parku znajduje się okaz dębu błotnego, atrakcją są też chętnie przyjmujące orzechy wiewiórki. Niezwykle oswojone i przyjacielskie, następnie szybko zakopują je w pobliżu.
Park Staromiejski
Położony tuż przy parku dziewiętnastowieczny Wrocławski Teatr Lalek sprawia, że okolica parku rzeczywiście jawi się jako bajkowa. Park Staromiejski położony jest w obrębie Starego Miasta – po wewnętrznej stronie Fosy Miejskiej.