Wiemy już, że Prezydent Wrocławia nie zamierza pójść wzorem Opola czy Krakowa i nie zwolni mieszkańców Wrocławia z opłat za parkowanie ze względu na epidemię koronawirusa. Czy władze miasta dadzą się za to namówić na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej?

List z taką prośbą do ratusza wystosowała Federacja Anarchistyczna. Ułatwijmy życie tym, którzy zmuszeni są przez wielki kapitał do codziennego narażania swojego zdrowia w podróży do pracy i z powrotem. Wprowadźmy w życie to, co w obecnych warunkach i tak jest normą. Żaden z kontrolerów nie naraża swojego zdrowia w pracy. Biletomaty, terminale płatnicze i kasowniki są siedliskiem bakterii i wirusów, więc nie jest wskazane korzystanie z nich. Wiele krajów i miast ma BKM wprowadzoną na stałe, więc i we Wrocławiu można przez kilka tygodni przetestować projekt bezpłatnych przejazdów – napisali w liście do prezydenta miasta Jacka Sutryka i Rady Miejskiej wrocławscy anarchiści.

Według członków stowarzyszenia, dzięki takim krokom można byłoby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i przetestować model bezpłatnej komunikacji miejskiej. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że bezpłatna komunikacja miejska działa w niektórych miastach na obszarze Zagłębia Miedziowego, w podwałbrzyskiej Głuszycy i Kamiennej Górze niedaleko Jeleniej Góry. Są też inne polskie miasta, które na stałe udostępniają bezpłatne przewozy mieszkańców przez cały tydzień lub w wybranych dniach tygodnia (głównie weekendy).

Europejskim prekursorem darmowej komunikacji miejskiej był Tallin. W stolicy Estonii za darmo jeździ się od kilku lat, a od 2018 r. bezpłatna jest cała komunikacja autobusowa w tym nadbałtyckim kraju. We Wrocławiu darmowe przejazdy w komunikacji miejskiej przysługują osobom w wieku 67+, ale w obecnej sytuacji epidemicznej nie powinni oni być pasażerami tramwajów czy autobusów.

W wiadomości do władz, federacja wspomina jeszcze o dwóch swoich postulatach. Anarchiści proponują tzw. wakacje czynszowe, czyli zwolnienie z opłat za czynsze we wszystkich lokalach komunalnych, bez względu na stopień zadłużenia oraz zlikwidowanie specjalnych stref ekonomicznych. To absolutnie niesprawiedliwe, że wielkie firmy są zwolnione z podatku dochodowego, który służy całemu miastu i może być wykorzystany np. do opłacenia transportu miejskiego (z którego w większości korzystają pracownicy tych firm) lub usprawnienia pracy szpitali – czytamy w petycji anarchistów do włodarza Wrocławia. Dokument kończy się stwierdzeniem: Mamy nadzieję, że wasz zespół zbierze się szybko i w najbliższym czasie przedyskutuje i wprowadzi ww. postulaty. W przeciwnym razie będziemy musieli podjąć kolejne kroki.

Jak już informowaliśmy w naszym portalu od jutra na kilku liniach autobusowych wrocławskie MPK wprowadza nowoczesne autobusy, które niedawno zakupiono do taboru miejskiego.

Znalazł się najemca Piwnicy Świdnickiej – za pół roku spotkamy się w kultowym wrocławskim podziemiu

Poprzedni artykuł

Gekon jak kameleon – kolejne klucia gekona Henkela w naszym ZOO

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.