To zdarzenie pokazuje, jak kluczową rolę w sytuacji kryzysowej odgrywa szybka reakcja służb policyjnych.
Dyżurny oleśnickiej jednostki otrzymał zgłoszenie od ojca 36-letniej mieszkanki Oleśnicy, która potrzebowała natychmiastowej pomocy. Kobieta miała mieć duszności oraz doznała paraliżu mięśni, co skutkowało problemem z samodzielnym poruszaniem się. A na domiar złego w mieszkaniu przebywała sama. Rodzice kobiety znajdowali się w miejscowości oddalonej o 30 km i zdawali sobie sprawę, że osobiście mogą nie zdążyć z interwencją, dlatego podjęli natychmiastową decyzję o wezwaniu pomocy.
Dzielnicowy asp.szt. Marcin Chrzanowski oraz post. Rafał Workiewicz, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce, nie tracili czasu na próby otwarcia zamkniętych drzwi. Z wnętrza mieszkania dochodziły ciche odgłosy wołania o pomoc. Szybko podjęli decyzję o siłowym wejściu, co umożliwiło dotarcie do kobiety potrzebującej pomocy. Bez specjalistycznego sprzętu, a jedynie za pomocą siły własnych mięśni, wyważyli je i weszli do środka. To zdarzenie pokazuje, jak ważne jest współdziałanie bliskich osób, którzy zauważają problem oraz służb ratunkowych, które potrafią w sytuacjach kryzysowych działać zdecydowanie i skutecznie. Policjanci kobietą zaopiekowali się do przyjazdu służb medycznych, dzięki czemu jej życiu nic już nie zagrażało.
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali małżeństwo, które prowadziło na jednym z placów targowych na terenie Starego Miasta stoiska, na których oferowali odzież z podrobionymi znakami towarowymi różnych znanych na całym świecie marek.
Wrocławscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą wspólnie z wywiadowcami komendy miejskiej w trakcie kontrolowania jednego z placów targowych ujawnili stoiska z odzieżą. Sprzedawca oferował swoim klientom podrobiony towar opatrzony zastrzeżonymi znakami towarowymi wielu znanych marek. Podczas czynności zabezpieczono łącznie prawie 300 sztuk podrobionych produktów. Były to między innymi koszulki, a także bielizna. Szacowana suma strat na szkodę producentów wynosi około 60 tysięcy złotych. 40-letni mężczyzna oraz kobieta w tym samym wieku będący małżeństwem pochodzenia bułgarskiego, którzy zajmowali się sprzedażą podróbek popełnił przestępstwo. Zgodnie z treścią artykułu 305 ustawy Prawo własności przemysłowej grozić im może za ten czyn kara nawet 2 lat pozbawienia wolności, jednak o jego dalszych losach zadecyduje sąd.
Jednym z najważniejszych sposobów walki z podróbkami jest edukacja konsumentów. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji kupowania odzieży z fałszywymi znakami towarowymi. Podstawowe porady, które warto znać:
- Kupuj tylko w autoryzowanych sklepach – oryginalne produkty są sprzedawane przez sprawdzonych dealerów i oficjalne strony internetowe marek,
- sprawdzaj metki i jakość materiału – fałszywe produkty często mają słabą jakość, źle wykonane nadruki lub tanie materiały,
- jeśli cena wydaje się zbyt niska, aby była prawdziwa, to może być to znak, że produkt jest podróbką.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl