Tengah, samiec tygrysa sumatrzańskiego z okazji swoich 14. urodzin dostał to, co koty lubią najbardziej – mięso. Opiekunowie zapakowali wołowinę w kartony, pojawiły się także serduszka z czternastką. Urodziny tygrysa z wrocławskiego ZOO to szczególna okazja do świętowania, ponieważ sytuacja jego krewnych w naturze jest tragiczna.
Populacja około 400 tygrysów sumatrzańskich w naturze jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Gdy Tengah przyjeżdżał do wrocławskiego zoo, na świecie żyło około 1000 tygrysów tego podgatunku. Na szczęście możemy pomóc – działania ochroniarskie podejmuje między innymi Fundacja ZOO Wrocław – DODO.
Urodziny Tengah
Tengah urodził się 26 lutego 2009 roku w zoo w Rheine w Niemczec. Do Wrocławia przyjechał w maju 2010 roku. Tu spotkał samicę Nuri, z którą po osiągnięciu dojrzałości doczekał się córki o imieniu Surya.
– W stosunku do opiekunów Tengah jest spokojny, natomiast często denerwuje się na zwiedzających, którzy wymachują do niego rękoma, czy uderzają w szyby. Za to jest bardzo cierpliwy i spokojny w stosunku do Nuri – opowiada Paweł Sroka, Kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych.
Urodziny córki Tengah, małej Suryi, były sensacją. Kocica stała się ulubienicą odwiedzających wrocławskie zoo. Surya w ubiegłym roku wyjechała do zoo w Cottbus, aby poznać partnera i brać udział w programie hodowli tygrysów sumatrzańskich.
Tengah i Nuri zostali we Wrocławiu i wciąż są w wieku rozrodczym. Nie wiadomo, czy będą jeszcze mieli potomstwo, jednak każde narodziny tygrysa sumatrzańskiego są na wagę złota. Bardzo cieszymy się z niedawnych urodzin bliźniąt tego gatunku w zoo w Chester w Anglii. Koordynator gatunku zdecyduje o tym, to jakiego zoo w przyszłości trafią – podobnie jak to było z Suryą. Ogrody zoologiczne nie są dla siebie konkurencją – współpracują dla najważniejszego wspólnego celu jakim jest ochrona gatunkowa. Dla tygrysów sumatrzańskich są jedyną szansą na przetrwanie.
Krytyczna sytuacja tygrysa sumatrzańskiego
Hodowla tygrysów sumatrzańskich w ogrodach zoologicznych niestety na tę chwilę nie jest w stanie odmienić ich bardzo ciężkiej sytuacji. Jedną z przyczyn jest niski wskaźnik urodzeń, co wpływa na większe starzenie się populacji. Co jednak najbardziej istotne, środowisko naturalnego występowania tygrysów jest degradowane w tak znacznym stopniu, że zmiany te są nieodwracalne. Tygrysy sumatrzańskie występują na kurczących się obszarach indonezyjskiej wyspy Sumatry. Wyrąb lasów pod uprawy palmy olejowej, zmusił tygrysy do wycofania się w górzyste tereny wyspy.
Tygrysy sumatrzańskie szczególnie cierpią z powodu kłusownictwa, w tym na potrzeby tak zwanej medycyny chińskiej. Ta pseudonauka przypisuje rzekome “cudowne” właściwości medykamentom z cześci ciała tygrysów – na przykład kłów, pazurów czy prącia. Nielegalny handel częściami ciała tygrysów to problem na dużą skalę.
Informacja prasowa: ZOO Wrocław