Dotąd dziurawa jak dobry szwajcarski ser ul. Gajowicka ma być wyremontowana. Wydział komunikacji społecznej urzędu miasta Wrocław poinformował, że niedługo rozpoczną się konsultacje społeczne, które będą miały na celu ustalenie z mieszkańcami priorytetów, jakie powinny być uwzględnione w tej inwestycji.

Ostateczny kształt drogi będzie więc zależeć od aktywności i zaangażowania wrocławian. Czy jest szansa na odbudowę torowiska tramwajowego, którego szczątki pozostały jeszcze w strukturze jezdni? Poniższe zdjęcie przedstawia ul. Gajowicką i pochodzi z początku XX wieku.  To – zaraz po pozostałościach szynowych – kolejny dowód na to, że przed wojną jeździły tam tramwaje. Linia w ostatecznym kształcie sięgała aż do dzisiejszej ul. Generała Józefa Hallera.

Czy miasto bierze pod uwagę odtworzenie tego rozwiązania? Nie ma go w aktualnych planach władz Wrocławia. Nie jest to jednak zupełnie wykluczone, bo według planów przebudowy z 2018 r., na wyremontowanej arterii miała znaleźć się rezerwa pod torowisko tramwajowe. Inwestycja w takiej formie wiązałaby się z istotnymi kosztami. Może jednak warto je ponieść, aby doskonalić miejską infrastrukturę?

Konsultacje będą przebiegać online i rozpoczęły się już wczoraj. Potrwają do 7 czerwca br., obejmując następujące zagadnienia:

  1. rozmieszczenie poszczególnych elementów w przekroju ulicy (chodniki i droga dla rowerów),
  2. lokalizacja przystanków, możliwość przesiadek,
  3. przejazdy rowerowe i powiązania dróg rowerowych,
  4. przejścia dla pieszych i powiązania chodników,
  5. zieleń na ulicy, zagospodarowanie przestrzeni: skwery, place, meble miejskie,
  6. miejsca do parkowania.

Jak wziąć udział?

Ulica Gajowicka przebiega równolegle z ul. Powstańców Śląskich ma długość prawie 2 kilometrów. Przebiega osiowo, czyli niemal w linii prostej z północy na południe. Aktualnie wymaga modernizacji – to o tyle istotne, że stanowi ważny element komunikacji, również zbiorowej – wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Konsultacjom poddany zostaje pomysł przebudowy całej ul. Gajowickiej, tzn. na odcinku od ul. Zaporoskiej do ul. Racławickiej. Na tym etapie najważniejszy jednak jest odcinek I (od ul. Zaporoskiej do al. gen. J. Hallera), ponieważ dla tej części ulicy w następnym kroku zostanie opracowany projekt budowlany.

Zrób zakupy (w) „Na dobrą sprawę” – ruszył pierwszy internetowy sklep charytatywny we Wrocławiu

Poprzedni artykuł

„Zielone płuca” zachodniej części Wrocławia – spacer po Parku Popowickim [FOTO]

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.