Materiał TVN-u dotyczący papieża Jana Pawła II i jego związku z ukrywaniem pedofilii w Kościele wstrząsnął całą opinią publiczną oraz sceną polityczną w Polsce. Do sejmu trafiła nawet uchwała w sprawie obrony dobrego imienia Karola Wojtyły. Została ona przyjęta zdecydowaną większością głosów. Jak głosowali politycy z Dolnego Śląska?
Uchwała w sprawie obrony imienia Jana Pawła II została poparta przez 271 posłów znajdujących się wówczas na sali sejmowej. W zdecydowanej większości byli to politycy Prawa i Sprawiedliwości (227), ale też niektórzy posłowie PSL, Konfederacji czy Kukiz’15. Przeciw zagłosowało 43 z czego zdecydowana większość (aż 39) to posłowie należący do Lewicy. Czterech posłów wstrzymało się od głosu za to 125 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej w ogóle nie wzięło w tym głosowaniu udziału. Te podziały widać bardzo dobrze, jeśli chodzi o posłów z Dolnego Śląska. Oto jak głosowali:
- Mrzygłocka Izabela Katarzyna, Siemioniak Tomasz, Wielichowska Monika, Jaros Michał, Piechota Jan, Schetyna Grzegorz, Tracz Małgorzata, Borys Piotr, Czernow Zofia, Kropiwnicki Robert – nie wzięli udziału (wszyscy z Koalicji Obywatelskiej)
- Kubów Krzysztof, Lipiński Adam, Machałek Marzena, Pogoda Szymon, Szymańska Ewa, Witek Elżbieta, Zubowski Wojciech, Dworczyk Michał, Gwóźdź Marcin, Murdzek Wojciech, Zyska Ireneusz, Czarnecki Przemysław, Hreniak Paweł, Soin Agnieszka, Stachowiak-Różecka Mirosława, Świat Jacek – za (wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości)
- Tuduj Krzysztof – za (Konfederacja)
- Żuk Stanisław – za (Kukiz 15′)
- Śmiszek Krzysztof, Dziemianowicz-Bąk Agnieszka, Dyduch Marek, Sekuła-Szmajdzińska Małgorzata, Obaz Robert – przeciw (wszyscy z Lewicy)