Konkurs Mars Colony Prize jest punktem agendy dorocznej międzynarodowej konferencji stowarzyszenia Mars Society zrzeszającej naukowców i przedsiębiorców zaangażowanych w tematykę badań i eksploracji kosmosu. W zapowiadanej przez nasz portal tegorocznej edycji zespoły studentów Politechniki Wrocławskiej zajęli drugie i piąte miejsce.
Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie samowystarczalnej marsjańskiej kolonii. Wśród kryteriów ustalono m.in., że marsjańskie osiedle ma importować jak najmniej towarów z Ziemi, a jednocześnie wytwarzać produkty na eksport, by dysponować źródłem utrzymania. Musi też samo produkować pokarmy dla swoich mieszkańców oraz materiały budowlane niezbędne do stopniowej rozbudowy. W konkursie Mars Colony Prize oceniono sto projektów z całego świata. W finale znalazło się dziesięć projektów opracowanych przez Rosjan, Szwedów, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów oraz dwie propozycje z Polski autorstwa zespołów studentów Politechniki Wrocławskiej.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali samowystarczalną marsjańską kolonię dla tysiąca osób. Dwa koncepty „Twardowsky” i „Ideacity” nagrodzone zostały w konkursie Mars Colony Prize odpowiednio drugim i piątym laurem.
Nad projektem „Twardowsky” pracowali studenci i doktoranci Politechniki Wrocławskiej skupieni wokół grupy Space is More oraz Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Off-Road (znani przede wszystkim jako Projekt Scorpio) z pomocą kilku członków z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab. Koncepcja ta zakłada powstanie miasta w miejscu planowanego lądowania misji Mars 2020 amerykańskiej agencji NASA. Mieszkańcy osiedla mieliby zostać podzieleni na pięć grup po dwieście osób. Przebywaliby w dużych otwartych przestrzeniach w układzie tarasowym z dostępem do zieleni, a ich mieszkania sąsiadowałyby m.in. z restauracjami, kafejkami, sklepami czy placówkami medycznymi. Wytwarzanie żywności następowałoby technologią akwaponiki. Polega ona na synergizowaniu hodowli ryb w wielkich akwariach z uprawą roślin w wodzie.
Projekt pod nazwą „Ideacity” stworzyli studenci z grupy Innspace. Wykorzystano w nim renesansową wizję miasta idealnego. Zakłada krótkie odległości (miasto mieści się na planie sześciokąta o boku 400 m), centrum będące głównym punktem kolonii i stworzenie sieci podziemnych tuneli pozwalających poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg na powierzchni umożliwiających ruch pojazdów z ładunkami. W centrum zlokalizowane mają być budynki codziennego funkcjonowania, natomiast na obrzeżu miasta ulokowali obiekty o charakterze przemysłowym.
W sierpniu br., jak już informowaliśmy, wyróżnienie w konkursie First Colony on Mars uzyskała inna wrocławska koncepcja marsjańskiego osiedla pod nazwą „Dome”. Konkurs organizowany w Malezji miał także zasięg globalny i brało w nim udział 125 projektów.