Blisko WrocławiaDolny ŚląskWideo/Galerie

Tysiąc hektarów, które mogą ratować przed powodzią – w gminie Kamieniec Ząbkowicki może powstać zbiornik wodny chroniący nawet Wrocław [VIDEO]

0

Zbiornik retencyjny w Kamieńcu Ząbkowickim to inwestycja planowana od 25 lat! Instalacja zabezpieczyć może nie tylko powiat ząbkowicki, ale inne powiaty, aż po Wrocławia przed skutkami wielkiej wody o skali, jaką pamiętamy z Powodzi Tysiąclecia z 1997 roku.

Obszar, na jakim ma powstać gigantyczny obiekt hydrotechniczny to miejsce, gdzie na mapach znajdowała się kiedyś wieś Pilce należąca do gminy Kamieniec Ząbkowicki. W 1997 r. podczas Powodzi Tysiąclecia gwałtowny przybór i zawirowanie wód z Nysy Kłodzkiej zniszczyły zupełnie powstałą w 1256 r. wieś Pilce. Po wpływem skutków tego dramatu ówczesny rząd postanowił zamienić cały teren w ogromny zbiornik retencyjny. W roku 2000 wszystkich mieszkańców wsi przesiedlono do Kamieńca Ząbkowickiego (część wyprowadziła się w inne strony kraju), wyburzono wszystkie zabudowania, w tym miejscowy kościół pw. Matki Bożej Pocieszycielki. Ekshumowano prochy pochowanych na miejscowym cmentarzu osób. Wieś nie tylko formalnie, ale i faktycznie przestała istnieć. Wojsko rozebrało nawet specjalny most, jaki żołnierze zainstalowali po powodzi. Sejm RP w 2000 r. uchwalił nawet spec-ustawę „Program Odra 2006”.

Wyobrażenie o rozmiarach zbiornika dają liczby. Lustro wody może mieć powierzchnię 1000 ha, a pojemność sięgać ma ponad 100 mln m.sześc. wody.  I co ważne miałaby tu powstać elektrownia wodna o mocy 2 MW. Po latach oczekiwania i gasnących nadziei budowa zbiornika znów jako się jako realny projekt. Do Dolnego Śląska trafi ponad 20 miliardów złotych, o czym informowaliśmy w naszym serwisie i jest tam zapis dotyczący budowy zbiornika wodnego w gminie Kamieniec Ząbkowicki. Kwota ponad 1 miliarda złotych na tę inwestycję została zabezpieczona w projekcie rządowego programu Polski Ład. O szczegółach tego planu mówi burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec. Zobacz nasze video.

Dzisiaj teren przyszłego zbiornika wygląda jak zapomniany fragment ziemi. Od chwili, gdy zostanie wbita pierwsza łopata w pracach nad budową zbiornika, na jego gotowość technologiczną trzeba poczekać około ośmiu lat. To również uzmysławia skalę przedsięwzięcia, od realizacji którego może zależeć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, ale też odporność na długotrwałe okresy bezdeszczowe dla dużego obszaru Dolnego Śląska.

Dariusz Nowakowski

Sekcja zwłok noworodka znalezionego w walizce

Poprzedni artykuł

Czym jest kluczowa dla inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy „zasada DNSH” – to unijna norma ważna, ale i trudna dla samorządów [VIDEO]

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.