Już w najbliższą sobotę 23 września we Wrocławiu na sześciu gigantycznych ekranach pojawi się siedemdziesiąt pięć prac artystek i artystów z całego świata. Odmienne stany świadomości – tym hasłem organizatorzy Kinomuralu tworzą charakter tegorocznej odsłony wydarzenia.
Kinomural to jedno z niewielu wydarzeń w Europie, które prezentuje prace czołowych przedstawicieli sztuki nowych mediów. Program tegorocznej odsłony wydarzenia pozwoli publiczności zapoznać się z pracami topowych twórczyń i twórców z całego świata „na żywo”, poza przestrzenią internetu.
– Projekt przyciąga tłumy widzów to spektakularne przedsięwzięcie. Jesteśmy dumni, że takie wydarzenie odbywa się właśnie we Wrocławiu – podkreśla dyr. Wydziału Kultury, Jerzy Pietraszek.
Podczas 5. edycji Kinomuralu, unikatowego wydarzenia łączącego kino i sztukę z tkanką miejską, kilkudziesięciu artystów i artystek z całego świata przeniesie widzów w świat efemerycznych projekcji od godziny 19:30 do 22:00 w sześciu lokalizacjach historycznego Przedmieścia Odrzańskiego:
· ul. Jagiellończyka 40
· ul. Trzebnicka 19-21
· ul. Św. Wincentego 39a-41a
· ul. Niemcewicza 30b
· u. Niemcewicza 27
· ul. Ołbińska 16
Co nowego w tym roku?
Kinomural 2023 po raz pierwszy prezentuje hasło przewodnie: Odmienne stany świadomości. Boczne ściany kamienic staną się olbrzymimi płótnami, na których powstaną efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i różnego rodzaju animacje, po instalacje audiowizualne wykorzystujące technologię 3D.
– Co roku staramy się tworzyć audiowizualną podróż, w której zacieramy granice między tym co tu i teraz, a naszą wyobraźnią. Formuła prezentacji filmowych prac w gigantycznej skali pozwala artystom silnie i głęboko oddziaływać na doznania publiczności obrazem, kolorem, dźwiękiem, a to wszystko na ekranach wielkości trzystu metrów kwadratowych. Chcemy, by w tę jedną wrześniową noc ściany wrocławskich budynków stały się portalami do innych, abstrakcyjnych wymiarów umysłu – opowiada Bartek Bartos, dyrektor wydarzenia.
Jako wydarzenie specjalne, będzie miała miejsce europejska premiera filmu “Cycles of Creation” autorstwa Guliego Silbersteina. Nie zabraknie również szerokiego grona kuratorów, w tym Petera Burra, nowojorskiego artysty multimedialnego o światowej sławie. To wyjątkowa okazja, by spojrzeć na znane miejsca z zupełnie nowej perspektywy, włączyć się w dyskusje, i dzielić się wrażeniami z innymi uczestnikami.
– Kinomural jest niesamowity. Przyjechaliśmy z Nowego Jorku i jesteśmy pod wielkim wrażeniem skali tego wydarzenia, rozmiarów projekcji i zaangażowania widowni. Dźwięk ma doskonałą jakość. Niesamowite uczucie – mówił podczas zeszłorocznej edycji Peter Burr, Nowojorski artysta audiowizualny, który w tym roku jest kuratorem sekcji DREAM BUCKETS na ścianie przy Niemcewicza 30B.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Kinomural poprzednich edycji
Czwarta edycja wydarzenia przyniosła nowości w formule programowej. Kinomural poprzedził spacer historyczny po Przedmieściu Odrzańskim i spotkanie wokół sztuki w przestrzeni publicznej. W ramach programu po raz pierwszy ogłoszony został otwarty nabór prac na konkurs Open Call dla twórców audiowizualnych z całego świata. Również po raz pierwszy każda ze ścian projekcyjnych miała swój temat przewodni: np. ściana na Wincentego udowodniła, że to, co różnorodne może stać się harmonijne, z kolei na ścianie przy Niemcewicza 27 pokazana została po raz kolejny Dobranocka na największym ekranie świata, jak i kuratorowana przez Adrianę Prodeus Ściana poetycka.
Po raz pierwszy wśród artystów Kinomuralu jury przyznało wyróżnienia finansowe. Dzięki mecenasowi sztuki OKRE Development trzy równorzędne nagrody w wysokości 2000 zł trafiły do artystów wyłonionych w konkursie Open Call, a trzy kolejne wyróżnienia w tej samej kwocie – jako Nagroda Prezydenta Wrocławia – powędrowały do twórców Sekcji Głównej.
W tym roku również zostaną przyznane takie wyróżnienia. Wyniki obrad jury poznamy 25 września.
Krótka historia Kinomuralu
Architektura Wrocławia, kino eksperymentalne, wideo,-art, sztuka w przestrzeni publicznej, miasta przyszłości – to wszystko było inspiracją do stworzenia Kinomuralu – wydarzenia, które trwa nieprzerwanie od 2019.
– Żadne Kino na świecie nie gromadzi takiej publiczności jak Kinomural. Osoby się przechodzą po podwórkach i ulicach. Nawet jeśli znamy te osiedla i budynki, w nocy wyglądają zupełnie inaczej, zwłaszcza z tymi filmami jeszcze bardziej – opowiada o idei Kinomuralu Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.
Pomysłodawcami Kinomuralu są bracia Bartos, którzy od wielu lat zajmują się sztuką filmową. Piotr jest reżyserem, operatorem i artystą eksperymentującym ze sztukami wizualnymi. Bartek – reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. W 2013 roku we Wrocławiu stworzyli Studio Manifiesta produkujące kino autorskie. Przeciwwagą i siłą stabilizującą dla tego męskiego tandemu są dwie kobiety. Agata Bartos, prywatnie siostra, absolwentka Holenderskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystka mix-media, reżyserka, scenarzystka, kostiumografka. Całość spina Marianna Wasik – producentka, menedżerka, perkusistka.
Informacja prasowa