Choć dyscyplina jest popularna – piłka nożna – to zawodnicy są szczególni. Wrocław CUP to turniej dla drużyn, w których grają osoby w kryzysie bezdomności i zagrożone wykluczeniem społecznym.
Do stolicy Dolnego Śląska na Wrocław CUP przyjeżdża 13 drużyn męskich i 7 kobiecych z polski oraz między innymi z Hiszpani, Francji, Meksyku i Kirgistanu. W sumie ponad 200 osób, którzy zmierzą się w najbliższych dniach w rozgrywkach.
W losowaniu grup, które odbyło się dzisiaj na Tarczyński Arenie udział wzięli: wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska, trener WKS Śląska Wrocław Jacek Magiera, trener reprezentacji Meksyku Daniel Copto, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu Andrzej Mańkowski, organizator i pomysłodawca całego wydarzenia Maciej Gudra oraz niedawno przybyła do Polski reprezentacja Meksyku.
- Sport to zawsze jest rywalizacja a najważniejsza jest gra fair play. Wszystkim państwu życzę powodzenia, abyście skończyli uśmiech z uśmiechem na twarzy, zdrowi, spełnieni w swoich aspiracjach i ambicjach – mówił do zgromadzonych trener WKS Śląska Wrocław Jacek Magiera.
- Cieszę się, że znowu możemy tu być. Kochamy tu być, choć z Meksyku tutaj jest długa droga. Dla nas najważniejsze jest być tutaj i być z nowymi przyjaciółmi. Jesteśmy oczywiście gotowi do uczestniczenia w grze w duchu fair play, we wspaniałej atmosferze. Bardzo dziękuję za wszystko – cieszył się trener reprezentacji Meksyku Daniel Copto.
Wrocław CUP rozpocznie się w piątek 12 lipca o godz. 12:30 kolorową paradą, w czasie której uczestnicy, kibice i organizatorzy przyjdą z Rynku (plac Gołębi), na pl. Wolności, gdzie od godziny 13:00 do 19:00 będą rozgrywane mecze. W sobotę i niedzielę spotkania będą się odbywać od godziny 9:00 do 17:00. Kobiecy finał przewidziany jest na ok. godzinę 16:00, a męski na ok 16:30. W zeszłym roku niekwestiowanymi zwycięzcami zarówno w damskiej jak i męskiej części turnieju byli Meksykanie (którzy pokonali zespoły z Polski), ale liczymy, że w tym roku Polacy (jedna z najsilniejszych drużyn) zdobędą tytuł mistrzowski.
Chciałbym w imieniu wszystkich organizatorów powitać wszystkich serdecznie. Meksykanie zrezygnowali ze wszystkich innych wyjazdów, by przyjechać do nas. Bardzo im za to dziękujemy! – cieszył się organizator i pomysłodawca wydarzenia, trener Reprezentacji Polski Bezdomnych Maciej Gudra.
Mecze w piłce nożnej ulicznej są rozgrywane na niewielkim boisku (zwykle jest to boisko o wymiarach 14 na 20m, ale na placu Wolności boisko będzie nieco większe: 16 x22m). Są też krótkie, bo zaledwie czternastominutowe (2 połowy po 7 minut). Każda drużyna ma 4 zawodników – 3 w polu i bramkarza.
- Grupa kobieca jest jedna, są w niej: Polska, Francja, Hiszpania, Dropsy, Szwecja, Meksyk i Węgry.W części żeńskiej turnieju jest 7 drużyn. Kobiety grają w związku z tym systemem każdy z każdym, a dwie pierwsze drużyny będą grały o pierwsze miejsce. Drużyny, które uplasują się na trzecim i czwartym miejscu w grupie powalczą o trzecie miejsce, a drużyny z piątej i szóstej pozycji o piąte.
- W męskiej części turnieju są 3 grupy. Grupa A: Polska, Szwecja, Kirgistan, Przyjaciele, Czechy. Grupa B: Monar Dębowiec, Belgia i Brat Albert. Grupa C: Meksyk, Francja, Węgry i Litwa.
Z grupy wychodzą wszystkie zespoły, które będą miały pierwsze i drugie miejsce oraz dwie najlepsze drużyny z trzeciego miejsca. Te zespoły zagrają ćwierćfinały, półfinały i finały, a pozostałe po fazie grupowej będą walczyły o miejsce metodą każdy z każdym.
- Wrocław to wyjątkowe miasto. Mamy fantastyczny klub piłkarski, ale ten klub to nie tylko pierwsza drużyna, to tez drużyna ampfutbolowa, blindfutbolowa. Mamy najlepszy na świecie klub kibiców niepełnosprawnych, mamy fantastyczny turniej Turgol dla piłkarzy z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Te wszystkie działania udowadniają, że sport ma siłę przywracania do zwykłego życia ludzi w trudnej sytuacji, wykluczonych – potwierdził dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu Andrzej Mańkowski.
- Ten turniej jest ważny, ponieważ bardzo mocno włącza tych, którzy są w jakiś sposób wykluczeni – rozpoczęła spotkanie wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska – pokazuje, że sport rozwija, stawia cele, pomaga znaleźć swoje pasje, włącza. Wszystkim życzę cudownych przeżyć i emocji, wspaniałych doświadczeń i gry fair play – życzyła wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
Wrocław Cup 2024, czyli XIV Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych jest organizowany przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie i Zarząd Główny, Stowarzyszenie Reprezentacja Polski Bezdomnych i Wrocławską Spółdzielnię Socjalną. Miasto Wrocław wspiera organizację turnieju.