Zakończyliśmy remont trzech szklarni w naszym Ogrodzie Botanicznym wybudowanych w latach 1906-1907.
Sukulenty Afryki i Meksyku będą miały teraz optymalne warunki do wzrostu, jedna ze szklarni będzie zapleczem służącym do rozmnażania roślin, a wkrótce rozpoczniemy także remont kolejnego historycznego ogrodowego miejsca – Kaktusiarni. Szklarnie są teraz nowoczesne ale przede wszystkim bardziej ekologiczne – zastosowano w nich nowoczesne technologie oraz zamontowano odpowiedniego rodzaju ogrzewanie i wysokiej jakości poszycie dachowe. Wyremontowane szklarnie dostępne będą dla zwiedzających od następnego sezonu. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć odnowionych szklarni we wrocławskim Ogrodzie.
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego zakończone zostały remonty trzech szklarni. Historyczne obiekty nie spełniały już niezbędnych wymogów do uprawy niezwykle cennej i bogatej kolekcji sukulentów, którą szczyci się nasz Ogród Botaniczny. Duże problemy sprawiało utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności, a to przyczyniało się do bezpośredniego zagrożenia kolekcji. Dzięki gruntownej odbudowie możliwe było stworzenie warunków dla roślin jak najbardziej zbliżonych do tych optymalnych. Co ważne nowe szklarnie są też ekonomiczne w użytkowaniu i zbudowane zgodnie z ekologicznymi standardami. W szklarniach zastosowano nowoczesne technologie oraz zamontowano odpowiedniego rodzaju ogrzewanie i wysokiej jakości poszycie dachowe. Prace prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków. Bryły zostały zaprojektowane tak, aby zwiedzający mogli łatwiej i lepiej obserwować sukulenty.

W nowych szklarniach możliwa będzie uprawa niezwykle ciekawych gatunków, na które wcześniej nie było warunków. Dzięki międzynarodowej współpracy z europejskimi Ogrodami Botanicznymi udało nam się pozyskać niezwykle rzadkie gatunki kaktusów i innych sukulentów, które zostaną posadzone w nowych obiektach. Jedna ze szklarni będzie prezentowała „Sukulenty Afryki” (wilczomlecze, aloesy, rośliny Madagaskaru, rośliny Państwa przylądkowego (część RPA), pachypodia (podobne do baobabów), druga będzie skupiała się na „Sukulentach Meksyku”. Udało także odbudować się szklarnię, która będzie pełniła funkcję zaplecza z możliwością rozmnażania generatywnego jak i wegetatywnego. Jesienią planowana jest przebudowa czwartej ze szklarni, zabytkowej Kaktusiarni.
Remonty udało się zrealizować dzięki uzyskaniu dofinansowania do remontu, które zdobyto z projektu realizowanego w ramach NFOŚiGW (nazwa zadania : „Poprawa i wzmocnienie ochrony zasobów genowych sukulentów w uprawach szklarniowych Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego” a także dzięki wsparciu władz Uniwersytetu Wrocławskiego.