Ustalenia funkcjonariuszy Wydziału dw. z Przestępczością Samochodową doprowadziły do namierzenia w stolicy Dolnego Śląska i zabezpieczenia na parkingu depozytowym kolejnych trzech pojazdów.
Wrocław podobnie jak inne europejskie miasta nie jest wolny od przestępczości samochodowej, czego dowodem są odzyskiwane przez funkcjonariuszach Wydziału dw. z Przestępczością Samochodową wrocławskiej komendy miejskiej kolejne skradzione auta. Tym razem łupem złodziei padły warte łącznie blisko 750 tysięcy złotych porsche, audi oraz peugeot. Każdy z tych pojazdów został skradziony na terenie Niemiec. Współpraca z funkcjonariuszami zza Odry doprowadziła do namierzenia tych samochodów na terenie Wrocławia. Gdy policjanci dysponowali już wiedzą o miejscu postoju każdego z nich, ich zabezpieczenie było tylko kwestią czasu. W zaledwie trzy dni wszystkie trzy auta znalazły się na policyjnym parkingu depozytowym, gdzie pozostaną do czasu zwrócenia ich właścicielom. Po nitce do kłębka chciałoby się rzec.
Pozostawienie nawet na chwilę otwartego auta, czy choćby uchylonej szyby może sprawić, że po powrocie będziemy bardzo niemile zaskoczeni.
Funkcjonariusze przyjmujący zawiadomienie o włamaniu i kradzieży do auta lub kradzieży pozostawionych w samochodzie wartościowych przedmiotów, już na wstępie rozmowy z pokrzywdzonym dowiadują się, że tego zdarzenia można byłoby uniknąć. Dlatego mając na uwadze kolejne, pochodzące tylko z tego miesiąca, zgłoszenia dotyczące kradzieży pozostawionych wewnątrz auta, na widoku, wartościowych przedmiotów policjanci przygotowali kilka przydatnych rad dla użytkowników pojazdów. Stosując się do tych podstawowych reguł uniemożliwmy lub znacznie utrudnimy złodziejowi dokonania włamania do pojazdu i kradzieży pozostawionych w nich rzeczy.
Parkując samochód, nawet na chwilę, bezwzględnie pamiętajmy o tym, aby:
- sprawdzić, czy wszystkie okna są domknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta;
- włączyć alarm i uruchomić inne zamontowane zabezpieczenia, zwracając przy tym uwagę na to, czy nie jesteśmy obserwowani lub ktoś nie podejmuje próby przejęcia danych zapisanych na karcie pojazdu, jeśli jest on wyposażony w tzw. system bezkluczykowego dostępu „Keyless go”;
- wartościowe przedmioty, takie jak m.in. laptop, smartfon czy portfel oraz torby i plecaki, zostawmy w schowkach lub bagażniku, gdyż pozostawienie ich na widoku, może stanowić zachętę dla złodziei;
- odchodząc od samochodu, kluczyki schowajmy do wewnętrznej kieszeni ubrania, a w przypadku, gdy używamy karty zbliżeniowej włóżmy ją do specjalnego etui, które tłumi sygnał radiowy i zmniejsza ryzyko przechwycenia go przez złodzieja. W domu kluczyki oraz karty trzymajmy w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych lub okna);
- bezwzględnie nie pozostawiać dokumentów wewnątrz samochodu;
- parkując auto na posesji lub w garażu, nie otwierajmy bramy, gdy w naszym pojeździe, szczególnie w stacyjce, są jeszcze kluczyki.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl