Policjanci po raz kolejny przypominają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zasadach bezpieczeństwa. Niestety wczoraj w godzinach popołudniowych na ulicy Kościuszki w Boguszowie-Gorcach doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Po godzinie 16:00 22-latka kierująca quadem w wyniku niedostosowania prędkości straciła panowanie nad prowadzonym pojazdem, zahaczyła czterokołowcem o krawężnik, a następnie spadła z niego uderzając o ziemię. Pomimo iż ratownicy przez dłuższy czas walczyli o życie młodej kobiety, mieszkanka powiatu wałbrzyskiego zmarła. Przez kilka godzin policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza pod nadzorem prokuratora prowadziła czynności zmierzające do wyjaśnienia pełnych okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Mundurowi ustalili, że 22-latka posiadała prawo jazdy.
W związku z tym tragicznym wypadkiem wałbrzyscy funkcjonariusze apelują po raz kolejny do osób kierujących różnego typu pojazdami, ale także i pieszych, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drogach. Ci zmotoryzowani powinni pamiętać, aby wyprzedzać tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczną wykonywanie manewru powinni upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na wolno ścinać zakrętów i zjeżdżać na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem. Warto także wspomnieć o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczaniu tej dozwolonej.
Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd także na przejściu dla pieszych jest niedozwolone.
Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów natomiast jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
Należy także pamiętać, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
Kierującemu rowerem zabrania się natomiast:
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, chyba że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, – czepiania się pojazdów.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy kierujący rowerem:
- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) skręcając w drogę poprzeczną, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
- przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
Apelujemy także do motocyklistów, aby nie przekraczali dozwolonej prędkości oraz nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. Są oni niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie w skutkach. Użytkownicy samochodów natomiast przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy powinni zachować ostrożność i za każdym razem spoglądać w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obie strony mają oczywiście obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.
Pamiętajmy także, że poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek. Zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych osób.
KMP Wałbrzych