Od 7 lutego 2025 mieszkańcy Wrocławia będą otrzymywać decyzje w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości, leśnego i rolnego.
Decyzje podatkowe będą doręczane za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, pod wskazane przez podatników adresy korespondencyjne. Podatnikom, którzy przed wydaniem decyzji zawnioskowali o doręczenie poprzez ePUAP decyzje, jak dotychczas, zostaną przesłane drogą elektroniczną. Decyzje niedoręczone przez pracowników Urzędu Miejskiego do 3 marca 2025 r., będą wysłane listami poleconymi za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jak informuje Urząd Miejski we Wrocławiu podatki będzie można opłacić m.in. w opłatomatach, znajdujących się w Centrach Obsługi Mieszkańca, w 18 oddziałach PKO BP S.A. oraz online. Mamy na to czas do 17 marca.
Decyzje podatkowe, podobnie jak w ubiegłym roku, otrzyma ponad 220 tysięcy mieszkańców. Jeśli wysokość podatku wynosi do 100 złotych, opłatę należy uiścić w terminie płatności I raty podatku (w tym roku 17 marca). Jeżeli kwota jest wyższa, to rozłożona jest na 4 raty płatne w ustawowych terminach płatności: I rata: 15 marca, II rata: 15 maja, III rata: 15 września i IV rata: 15 listopada – wylicza skarbnik Wrocławia Marcin Urban.
Zobowiązanie z tytułu podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego można wpłacić:
- bez prowizji w oddziałach PKO Bank Polski S.A. na terenie Wrocławia – szczegóły na stronie: https://bip.um.wroc.pl/artykuly/151/oddzialy-obslugi-bankowej;
- bez prowizji za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Płatniczej Wrocławia PLIP;
- bez prowizji w opłatomatach znajdujących się w budynkach Urzędu Miejskiego Wrocławia – szczegóły na stronie: https://www.wroclaw.pl/urzad/oplatomaty-w-urzedach;
- za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz w placówkach bankowych i pocztowych.
Jeżeli decyzja, ustalająca wymiar podatku od nieruchomości, podatku rolnego lub podatku leśnego, nie została doręczona co najmniej na 14 dni przed terminem płatności podatku, czyli do 3 marca, to termin płatności dla wpłaty jednorazowej lub dla I raty 2025 r. wynosi 14 dni od daty doręczenia decyzji.
W każdej decyzji, ustalającej wymiar podatku od nieruchomości lub wymiar podatku rolnego i leśnego, podany jest indywidualny numer rachunku bankowego założonego dla nieruchomości, której dotyczy dana decyzja. Ciąg 6 lub 7 ostatnich cyfr numeru konta odpowiada numerowi ewidencyjnemu nieruchomości. To właśnie na ten rachunek należy wpłacić kwotę wskazaną na podatku. Mieszkańcy, którzy mają pytania, mogą uzyskać dodatkowe informacje kontaktując się z telefonicznym Centrum Informacji pod numerem 71 777 77 77 lub odwiedzając stronę BIP – tłumaczy dyrektorka Wydziału Podatków i Opłat UM Wrocławia Anna Walenciejczyk.
Jak uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości?
- We Wrocławiu zwolnienie można otrzymać, montując na budynku lub jego części odnawialne źródło energii. Mogą to być panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła oraz rekuperatory.
- Na zwolnienie mogą liczyć właściciele powierzchni przeznaczonych na cele mieszkaniowe w budynkach jedno- lub wielorodzinnych i ich częściach. Zwolnienie będzie również nadal obowiązywało dla spółdzielni w zakresie powierzchni na cele mieszkaniowe.
- Wysokość zwolnienia wynosi maksymalnie do połowy poniesionych kosztów inwestycji (czyli nakładów pomniejszonych o finansowanie ze środków publicznych). Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Od 2020 roku, czyli od początku działania programu do końca 2024 roku, udzielono z tego tytułu zwolnień na łączną kwotę ponad 36 mln zł.
Poprzez: UM Wrocław