Wrocławskie wodociągi zostały wyróżnione za innowacyjny system predykcyjny, który pozwala na skuteczniejsze wykrywanie potencjalnych awarii, zanim jeszcze do nich dojdzie.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu zostało wyróżnione prestiżowym tytułem Best Digital Transformation podczas Data Economy Innovators Awards. To ogólnopolski konkurs, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne projekty z zakresu zarządzania danymi. W tej kategorii Spółka wodociągowo-kanalizacyjna z Wrocławia konkurowała z takimi technologicznymi gigantami jak InPost, Rossmann Polska czy BNP Paribas Bank Polska. Nagrodę podczas Data Economy Congress odebrał Piotr Słomianny, CIO/CFO MPWiK Wrocław.
Ta nagroda to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód na to, że cyfrowa transformacja jest nie tylko możliwa, ale i konieczna w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Inwestowanie w nowoczesne technologie pozwala nam nie tylko usprawniać zarządzanie infrastrukturą, ale przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców. Przyszłość należy do danych, a my chcemy być liderem w ich wykorzystaniu – powiedział Piotr Słomianny, CIO/CFO MPWiK Wrocław.
Wrocławskie wodociągi wdrażają nowoczesny system predykcyjny, który pozwala na wykrywanie potencjalnych awarii i zapobieganie problemom, zanim wpłyną one na funkcjonowanie miasta. To kolejny krok w kierunku cyfryzacji i usprawnienia zarządzania siecią wod-kan, co przekłada się na jakość usług dla mieszkańców Wrocławia.
Narzędzie Predictive Maintenance wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji do analizy setek tysięcy danych, co pozwala przewidzieć ryzyko awarii z dokładnością do 90%. System uwzględnia zmienne, takie jak np.: wiek rury przesyłowej, materiał, z którego powstała oraz dziesiątki innych zmiennych opisujących otoczenie sieci, które mogą powodować wyższą awaryjność – wyjaśnia Piotr Słomianny, CIO/CFO MPWiK Wrocław. W opracowanych czterdziestu modelach matematycznych uwzględniono nie tylko podstawowe parametry, lecz także mniej oczywiste czynniki, takie jak odległość instalacji od torowiska, temperatura wody wewnątrz instalacji czy temperatura otoczenia.
Data Economy Congress to wydarzenie, które skupia liderów rynku i ekspertów IT, omawiających kluczowe aspekty gospodarki opartej na danych – od ich przetwarzania i analizy, po zastosowanie sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa. Technologia – przedstawiana podczas kongresu przez Piotra Słomiannego, CIO/CFO MPWiK oraz Łukasza Kowalskiego, dyrektora Deloitte – budziła spore zainteresowanie. Nic dziwnego, ponieważ pozwala wykorzystać możliwości AI do zarządzania infrastrukturą krytyczną, jaką bez wątpienia na całym świecie są sieci wodociągowo-kanalizacyjne. Algorytmy, które pozwalają przewidywać wystąpienie awarii, to jednak tylko jeden z wielu innowacyjnych projektów jakie w ostatnich latach wdrożyło MPWiK. Dzięki najnowszym technologiom spółka miejska jeszcze efektywniej zarządza siecią, skutecznie ograniczając przy tym straty wody.
Nowoczesne narzędzia pozwalające na stały monitoring wody w mieście są nieodzownym elementem racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi, dlatego pierwsze działania dotyczące ograniczania strat wody podjęliśmy już w 2009 roku. Wówczas powstał Zespół Diagnostyki Sieci Wodociągowej – mówi prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu Witold Ziomek.
Efektem pracy tego zespołu, było m.in. stworzenie platformy SmartFlow, która powstała we współpracy z Microsoft i Future Processing. Inteligentny system wykrywa ukryte wycieki wody, które nie od razu pojawiają się na powierzchni, a tym samym są bardzo trudne do namierzenia. Dość powiedzieć, że innowacyjne rozwiązanie pomogło w ciągu dekady zmniejszyć straty wody z 15% do 5%. Dzięki temu dziś MPWiK Wrocław jest jednym z liderów branży w Europie. Kolejnym elementem cyfryzacji w spółce było wprowadzenie zdalnych odczytów wodomierzy w technologii LoRaWAN, która umożliwia automatyczne i bezprzewodowe przesyłanie danych z liczników do centralnego systemu. Wdrożenie systemu zdalnego odczytu wodomierzy we Wrocławiu to pierwszy projekt w Polsce na taką skalę, realizowany w zakresie koncepcji Smart City. Sieć LoRaWAN została zaprojektowana i wdrożona przez firmę Emitel.
- MPWiK Wrocław nie zwalnia tempa i kontynuuje cyfrową transformację. Obecnie inwestuje w kolejne narzędzie Predykcyjnego Utrzymania Ruchu (Predictive Maintenance) rozwijane we współpracy z firmą doradczą Deloitte na platformie Amazon Web Services.
- Nowe rozwiązanie – dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów AI oraz „obróbce” danych w czasie rzeczywistym – pozwoli jeszcze skuteczniej analizować stan infrastruktury oraz przewidywać potencjalne awarie, zanim wpłyną one na funkcjonowanie systemu wodociągowo-kanalizacyjnego.
Poprzez: mpwik.wroc.pl Foto: Data Economy Congress