Na Bulwarze Zwierzyckiego pojawiły się dwa tajemnicze czarne obiekty z wklęsłymi i wypukłymi powierzchniami. To zwierciadła akustyczne, które dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu praw fizyki pozwalają na swobodną rozmowę osobom znajdującym się w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie. Zwierciadła to pierwszy etap budowy Bulwaru Fizyków – wyjątkowego w skali światowej ogrodu doświadczalnego.
Ta informacja, podana w serwisie Uniwersytetu Wrocławskiego wzbudziła spore zainteresowanie. Uczelnia wyjaśnia, że projekt zakłada m.in. montaż czterech kolejnych atrakcji, które będą w przystępny sposób pokazywały działanie praw fizyki. Będą to: ogromny zegar słoneczny, tarcze obrotowe ze złudzeniami optycznymi, zabawka z opóźnionym dźwiękiem oraz platforma obrotowa. Urządzenia te nie mają podobnych sobie nigdzie indziej na świecie. Dodatkową atrakcją ma być lapidarium geologiczne z próbkami skał i głazów na tle mapy Dolnego Śląska. Koncepcję lapidarium stworzono we współpracy z geologami z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, którzy sąsiadują z fizykami.
Cała instalacja jest elementem inicjatywy dotyczącej rewitalizacji Bulwaru Zwierzyckiego. Dr Maciej Matyka z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego podkreśla, że to urocze miejsce w centrum miasta ze wspaniałą aleją drzew i widokiem na Odrę, dlatego postanowiliśmy stworzyć projekt jego rewitalizacji. Zależy nam na zagospodarowaniu przestrzeni bez wyrządzania krzywdy rosnącym tu platanom. Przy Bulwarze Zwierzyckiego są zlokalizowane muzea mineralogiczne i geologiczne. Obecnie nie można do obu placówek wejść od strony bulwaru ze względu na jego zły stan.
Zwierciadła akustyczne – oprócz rozmów na odległość – mają jeszcze dodatkowe właściwości: wzmacniają głos stojącej przed nim osoby, można w nim zobaczyć bulwar odbity do góry nogami, a także z perspektywy rybiego oka – zwierciadła pokazują obraz o kącie szerokim na ponad 200 stopni. W budowę Bulwaru Fizyków zaangażowani są dr Remigiusz Durka i dr Bartosz Strzelczyk. Projekt stworzyli wrocławscy architekci: Anna Grajper i Sebastian Dobiesz z firmy LAX (Laboratory for Architectural Experiments). Za konstrukcję zwierciadeł odpowiedzialny jest inż. Paweł Rogała, a za wykonanie firma LCM Wilbik.
Częścią całego konceptu jest budowa Sceny Nauki. Miałby to być miniamfiteatr wyposażony w system nagłośnieniowy oraz ekran do wyświetlania obrazu z rzutnika. Przy sprzyjającej pogodzie zajęcia ze studentami i wykłady popularnonaukowe mogłyby być prowadzone plenerowo.
Zrewitalizowany Bulwar Zwierzyckiego z pewnością stanie się jedną z wizytówek Wrocławia, ale najpierw jego mieszkańcy zadecydują, czy projekt zostanie zrealizowany – już we wrześniu 2019 roku będzie można głosować na kolejny etap w ramach wyborów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Poprzez: uni.wroc.pl
Komentowane 1