Obecnie czas oczekiwania na wynik testu diagnostycznego RT-PCR wykrywającego obecność koronawirusa to 1 – 3 dni. Jest jednak szansa, by dowiedzieć się szybciej.
Od środy 2 września rusza bowiem we Wrocławiu punkt diagnostyczny wykonujący podwójne testy na obecność wirusa SARS-CoV-2. Na uzyskanie wyniku testu wstępnego potrzeba tylko 15 minut. Testom będzie się można poddać w mobilnym punkcie diagnostycznym na parkingu przy ul. Bierutowskiej 57-59, przed Wrocławskimi Parkami Biznesu.
Jak wyjaśnia przedstawiciel organizatora akcji – Centrum Medycznego Sonokard Maciej Andryszczak: Od osoby badanej pobrane zostaną od razu dwa wymazy. Pierwszy wymaz – na badanie testem genetycznym (RT-PCR), drugi – na badanie15-minutowym, innowacyjnym, testem antygenowym SensDx SARS-CoV-2. Koszt obu testów wynosi 470 zł i pacjent otrzyma dwa niezależne wyniki. W ten sposób, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom środowiska medycznego i pacjentów, którzy bardzo narzekali na długi czas oczekiwania na diagnozę. Wynika to z doświadczeń zebranych przez nasz zespół medyczny podczas pierwszej akcji testowania COVID-19 na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, którą współorganizowaliśmy. Test SensDx SARS-CoV-2 ma charakter przesiewowy, ale potwierdzamy go za pomocą badania molekularnego (RT-PCR). To znacznie zwiększa pewność. Tym bardziej, że analizy wykonywane są w przez Centrum Patologii Molekularnej Cellgen we Wrocławiu, które znajduje się na liście laboratoriów COVID Ministerstwa Zdrowia i jest autoryzowane oraz certyfikowane przez Państwowy Zakład Higieny.
Test genetyczny (RT-PCR) potwierdza lub wyklucza obecność kodu RNA koronawirusa w badanej próbce materiału genetycznego. Jest to badanie zgodne z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Materiał do badania pobierany jest z tylnej ściany gardła lub nosa. Z kolei, testy serologiczne, nazywane też „błyskawicznymi”, albo „kasetkowymi”, identyfikują tylko przeciwciała anty-SARS-CoV-2, co w praktyce oznacza, że metoda ta ani nie potwierdza, ani nie wyklucza zakażenia koronawirusem.
Nasz test nie jest jedynie szybszą i tańszą wersją RT-PCR, lecz wzbogaca proces diagnostyczny odmienną metodologią. Wykrywa białko specyficzne tylko dla wirusa wywołującego COVID-19. Natomiast test RT-PCR wykrywa łańcuch RNA oraz pozostałości po nim i nie daje dokładnej informacji o momencie zakończenia infekcji. Test SensDx wykrywa wirusa aktywnego, który może infekować. Z tych względów wyniki doskonale się uzupełniają – dodaje prezes zarządu SensDx Tomasz Gondek.
Podczas prac badawczych nad testem SARS-CoV-2 opracowanym przez wrocławską firmę SensDx S.A., wsparcia naukowego udzieliły m.in.: Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej w Gdańsku oraz zespół profesora Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który dokonał wyboru niemutującego i specyficznego białka koronawirusa.
Opracowany przez SensDx test stanowi przełom w diagnostyce. Udało się bowiem połączyć jakość testów molekularnych z szybkością badań serologicznych. Podkreślmy, że czułość i swoistość tego przesiewu jest niewiele mniejsza od RT-PCR.
Centrum Medyczne Sonokard – organizator punktu diagnostycznego przed Wrocławskimi Parkami Biznesu przy Bierutowskiej – pomyślał także o przedsiębiorcach i instytucjach, którym szybkie wykrycie koronawirusa może pomóc zachować normalny tryb pracy, uniknąć przerw w produkcji i problemów kadrowych, a tym samym strat finansowych. Już wkrótce będzie mogło do nich dojeżdżać laboratorium mobilne.
Zapisy na testy wyłącznie przez Internet.
Wszelkie dodatkowe informacje na stronie: www.testprzesiewowy.pl