• Rano w Bystrzycy Kłodzkiej odbyło się pierwsze dzisiejsze posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego, związane ze skutkami nawałnic, jakie przeszły nad Kotliną Kłodzką i Ziemią Ząbkowicką.

Jeszcze wczoraj poszczególne gminy w powiatach kłodzkim i ząbkowickim, gdzie wystąpiły zagrożenia podtopieniami i powodziami ogłosiły pogotowie przeciwpowodziowego. Rano sytuacja atmosferyczna uspokoiła się i według służb wojewódzkich i powiatowych ryzyko powodzi oddaliło się, choć zjawiska pogodowe są systematycznie monitorowane. Pozostały jednak skutki ulewnych opadów z kilkudziesięciu ostatnich godzin.

Podczas briefingu z udziałem ministra Michała Dworczyka – szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz wojewody Jarosława Obremskiego, wicewojewody Jarosława Kresy, wicemarszałka Dolnego Śląska Grzegorza Macko i senatora Aleksandra Szweda przedstawiono plan działań mających zniwelować skutkom powodzi w Kotlinie Kłodzkiej.

Minister Michał Dworczyk zapewnił o rządowym wsparciu dla gospodarstw, które najbardziej ucierpiały w wyniku podtopień. Szef KPRM poinformował m.in. o przyznaniu 1 mln zł na modernizację zapory w Międzygórzu.

  • Natomiast po południu wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma przewodniczył drugiemu dzisiejszemu spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie aktualnej sytuacji hydrologicznej na terenie województwa.

W obradach uczestniczyli m.in.: Anna Moskwa wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Wód Polskich Przemysław Daca, komendant wojewódzki Policji Dariusz Wesołowski, dolnośląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Marek Kamiński, przedstawiciele IMGW Wrocław, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, RZGW Wrocław oraz przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego DUW.

Po posiedzeniu odbył się briefing prasowy, podczas którego przedstawiono informacje na temat sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej na terenie Dolnego Śląska. Prognoza meteorologiczna na najbliższe kilka dni przewiduje poprawę pogody, jedynie przelotne i niezbyt intensywne opady. Musimy być jednak gotowi na każdą ewentualność – mówił wicewojewoda Bogusław Szpytma.

  • Obecnie na terenie Dolnego Śląska stan alarmowy przekroczony jest w 3 miejscach, natomiast stan ostrzegawczy w 21 miejscach. W niedzielę na tereny gmin powiatu kłodzkiego przybył wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa.

W trakcie kryzysowej wizyty w Krosnowicach wicewojewoda spotkał się z mieszkańcami, był także m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej, Długopolu Zdrój, Kłodzku i Bardzie. Odwiedził także zaporę w Miedzygórzu. W rekonesansie po zagrożonych terenach powiatu kłodzkiego wicewojewodzie towarzyszył senator Aleksander Szwed, a także wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur i burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma.

Wróciły przystanki „na żądanie” – ruch autobusów powinien być płynniejszy

Poprzedni artykuł

Bulwary jak nowe – wrocławianie zyskują miejsce spotkań na świeżym powietrzu z piękną panoramą miasta [FOTO]

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.