Wraz z projektowaniem i przyszłą budową Centralnego Portu Lotniczego w Baranowie planowane jest wpisanie w całe przedsięwzięcie szybkich kolei. Tzw. „10 szprych” CPK to wizja inwestycji kolejowych mających spinać port w Baranowie między Warszawą i Łodzią z najważniejszymi aglomeracjami w Polsce.

Jedną z tych „szprych” (dziewiąta i najdłuższa w zaprezentowanym koncepcie) prowadzić miałaby od Warszawy przez planowane lotnisko, dalej Łódź, Sieradz przez Wrocław i Wałbrzych do Lubawki na granicy z Czechami. O tej linii mają odchodzić podrzędne trasy kolejowe między innymi do Poznania, Głogowa i Zielonej Góry.

W programie kolejowym Centralnego Portu Komunikacyjnego napisano m.in., że kolejowa szprycha nr 9 poprowadzi z prędkością 250 km/godz. przez Łódź Fabryczną do zachodnich województw Polski. Trasa w kształcie litery „Y” rozgałęzi się w Sieradzu, dawnym królewskim mieście. Jedna odnoga pojedzie na Wieruszów, znajdujący się na historycznym bursztynowym szlaku, aż do Wrocławia. Dalej magistrala wieść ma do Wałbrzycha i Lubawki.

Dzięki planowanym inwestycjom z Wrocławia do Warszawy mamy dojeżdżać w dwie godziny. Obecnie ten dystans zabiera nie mniej niż trzy i pół godziny.

W ramach 9 szprychy powstać ma 490 km nowych linii kolejowych, a niemal 670 km ma być odnowionych. Jeden kilometr szybkich kolei kosztować może ok. 35 mln zł. Ogólne założenie jest takie by z ponad 100 polskich miast można było bezpośrednio dojechać do Portu Lotniczego Solidarność (CPK) i Warszawy w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, integrujący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w Baranowie w odległości 37 km na zachód od Warszawy, ma zostać wybudowany Port Lotniczy „Solidarność”, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe. Ma powstać także Airport City, w skład którego wejdzie centrum targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. Całość ma być gotowa do 2040 roku.

Krewki student w starciu z policjantami – następnego dnia chciał przepraszać

Poprzedni artykuł

Pierwszy milion we Wrocławiu – jesteśmy w krajowej czołówce

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.