CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Marszałek Województwa Dolnośląskiego wydał oświadczenie, w którym wyraża sprzeciw wobec politycznego wykorzystywania Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu

Przypomnijmy, że na oddziale chirurgii w Wałbrzychu miało dojść do sytuacji, w której nowy lekarz pozostawił pacjentkę na stole operacyjnym, a jego pracę miała dokończyć pielęgniarka. Poinformowali o tym lekarze z oddziału chirurgii, którzy zarzucili, że nie potrafił on dokończyć operacji. Szpital zaprzeczył tym zarzutom i zgłosił sprawę do izby lekarskiej.

W poniedziałek pod wałbrzyskim szpitalem odbyła się konferencja prasowa, która zaogniła ten temat. Senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i posłanka Katarzyna Mrzygłocka zorganizowały spotkanie, w którym, brali też udział opozycyjni radni sejmiku dolnośląskiego i radni miejscy.

Politycy stawiali wiele pytań. Część z nich dotyczyła oddziału chirurgii, inne zwolnień w wałbrzyskiej placówce, a kolejne były zarzutami związanymi z funkcjonowaniem SOR-u. Senator Kołacz-Leszczyńska powołując się na informacje uzyskane od pacjentów wskazała, że mają tam miejsce dantejskie sceny, a na miejscu miała nawet interweniować policja. Polityk wskazała, że chorzy z różnymi schorzeniami mają być odsyłani do domów i do przychodni.
Marszałek odpowiada
Do sprawy odniósł się marszałek Cezary Przybylski, który przedstawił swoje stanowisko i wydał oświadczenie. Wskazał, że wykorzystywanie w politycznych rozgrywkach szpitala w Wałbrzychu jest “skandaliczne i nieodpowiedzialne”.
Stwierdził, że partyjne manifestacje próbują doprowadzić do destabilizacji placówki. Zapewnił, że szpital działa i ma się dobrze.
Pełna treść oświadczenia:

Wykorzystywanie w politycznych rozgrywkach Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu jest skandaliczne i nieodpowiedzialne.

Obliczone na polityczny zysk postępowanie grupy osób – między innymi działaczy Platformy Obywatelskiej, jest egoistyczne i podejmowane kosztem dobra pacjentów oraz stabilnego funkcjonowania Szpitala – największej placówki medycznej niosącej pomoc mieszkańcom południowej części Dolnego Śląska. Szpital nie potrzebuje polityki. Pozwólcie w spokoju pracować lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi. Nie wywołujcie celowo u pacjentów poczucia strachu. Pomyślcie o ludziach, a nie o własnych interesach.

Poprzez polityczne, partyjne manifestacje uporczywie próbuje się doprowadzić do destabilizacji pracy Szpitala, który dzięki zaangażowaniu całego personelu medycznego i w trosce o pacjentów skutecznie stawia czoła pandemii. Szpital cały czas działa i niesie pomoc pacjentom – wbrew pragnieniom osób, które perfidnie wykorzystują pandemię do walki politycznej. Być może niektórym niełatwo pogodzić się z myślą, że bez ich udziału Szpital funkcjonuje prawidłowo, między innymi nowa dyrekcja Szpitala skutecznie zakończyła proceder fikcyjnych dyżurów.

Dyrekcja Szpitala w niespełna trzy miesiące zatrudniła kilkunastu nowych lekarzy specjalistów oraz pielęgniarki oraz ratowników medycznych, o czym osoby uczestniczące w dzisiejszej konferencji być może nie chciały wiedzieć z oczywistych względów – nie wpisywało się to w ich negatywną narrację budowaną od tygodni wokół Szpitala. Nowi lekarze dołączyli do zespołu i podjęli się walki o życie i zdrowie pacjentów leczonych na oddziałach Szpitala, przede wszystkim tych zmagających się z zakażeniem koronawirusem. W drugiej połowie listopada br. kardiolodzy i chirurdzy ze Szpitala im. dra A. Sokołowskiego przeprowadzili pionierską, udaną operację kardiologiczną pokazując, że są wybitnymi w skali kraju specjalistami. Nie ma mojego przyzwolenia na szkalowanie ich dobrego imienia i podważania ich kompetencji medycznych.

Dzisiejsza konferencja prasowa działaczek i działaczy Platformy Obywatelskiej ukazała opinii publicznej, że oprócz powtarzanych politycznych sloganów i niesprawdzonych informacji nie mają oni rzetelnej, podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu Szpitala Wojewódzkiego w Wałbrzychu. Apeluję, aby osoby, dla których najważniejszy jest ich własny polityczny interes opamiętały się i miały świadomość, że uderzając w szpital narażają życie i zdrowie pacjentów. Wasze działania są przejawem złych intencji, które godzą również w społeczny etos parlamentarzystów i samorządowców.

Cezary Przybylski

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Zdalne nauczanie na wrocławskich uczelniach. [SPRAWDŹ NA KTÓRYCH]

Poprzedni artykuł

Rozpoznajesz go? Potrącił śmiertelnie pieszego i uciekł w las!

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.