covid

W czasie siedmiu tygodni dotychczasowej działalności szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej, w placówce hospitalizowanych było łącznie 571 pacjentów. Pierwszych pacjentów, decyzją wojewody dolnośląskiego, szpital tymczasowy przyjął 9 marca br. Początkowo w placówce uruchomiono 95 łóżek. Liczba ta, zgodnie z potrzebami była sukcesywnie, decyzjami wojewody, zwiększana o kolejne moduły liczące po 28 łóżek – aż do 273 stanowisk, w tym 20 służących do wentylacji mechanicznej.

W szpitalu tymczasowym we Wrocławiu zainstalowany został zbiornik o pojemności sześćdziesięciu ton zwiększający bezpieczeństwo tlenowe pacjentów, ponadto dwa przemysłowe koncentratory tlenu i kilkadziesiąt butli jako źródło rezerwowe i awaryjne zabezpieczenie tlenowe.  Obecność specjalistów oraz dobra instalacja tlenowa umożliwiają stosowanie u pacjentów z niewydolnością oddechową tlenoterapii z wysokimi przepływami, tzw. high-flow, która często pozwala uniknąć podłączenia do respiratora. W placówce funkcjonuje 20 stanowisk do wentylacji mechanicznej, które obsługiwane są przez personel z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W ostatnim czasie w województwie dolnośląskim spada liczba osób hospitalizowanych ze względu na COVID-19. Szpital tymczasowy był i jest dla nas ważnym elementem przyjętej strategii walki z pandemią – mówił Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski. – W tym miejscu chciałbym podziękować pracownikom Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu za duże zaangażowanie i ciężką pracę. Bardzo się cieszę, że w tym trudnym czasie mogę liczyć na wsparcie merytorycznych podmiotów medycznych.

Do prowadzenia placówki wyznaczony został Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, leczeniem chorych na COVID-19 zajmuje się personel medyczny, delegowany z tej placówki. Przy ul. Rakietowej dyżur pełni naprzemiennie 260 lekarzy, pielęgniarki (sto etatów) oraz ratownicy i opiekunowie medyczni. Do pracy w szpitalu oddelegowanych zostało także kilkunastu pracowników administracji. 

Do zespołu szpitala dołączyło również 50 studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz 30 stażystów, którzy zdecydowali się zdobywać praktyki w tak trudnych warunkach, jak również, którzy zgłosili się na wolontariat, żeby nieść pomoc i zdobywać doświadczenie.

 

Studenci wykonują drobne, lecz niezwykle ważne, odciążające pozostały personel, prace: pobierają krew do badań laboratoryjnych, wykonują pomiary saturacji, dbają o higienę pacjentów – mówił prof. Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Na miejscu jest także dział diagnostyki obrazowej (RTG, USG, tomograf komputerowy), a wykonane badania, dzięki zastosowanej teleradiologii, szybko mogą zostać zinterpretowane przez specjalistów z ul. Borowskiej.

informacja prasowa

Konrad Poprawa na celowniku Legii! Może odejść za darmo…

Poprzedni artykuł

Magiera nie boi się młodzieży. 18-letni Adrian Bukowski trenował z pierwszym zespołem Śląska

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.