Jak poprawnie wykonać resuscytację? Jak korzystać z defibrylatora? Jak rozpoznać, że ktoś ma udar lub jak zatamować krwotok?
To tylko niektóre zagadnienia omawiane podczas szkolenia z pierwszej pomocy we wrocławskich szkołach. Organizowane jest ono we współpracy z wrocławskim pogotowiem ratunkowym. W szkołach tematy związane z pierwszą pomocą realizowane są w ramach lekcji Edukacja dla Bezpieczeństwa oraz biologii. Szkolenia takie we wrocławskich szkołach regularnie przeprowadza także Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (w ramach Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy). Tylko w 2024 r. w 65 warsztatach związanych z pierwszą pomocą uczestniczyło ok. 1600 uczniów.
Szkolenia te mają przede wszystkim przekazać rzetelną wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy i jednocześnie udowodnić, że każda osoba może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Nie powinniśmy się bać, bo czasem od naszej szybkiej reakcji może zależeć czyjeś zdrowie i życie – podkreśla Krzysztof Krywko z wrocławskiego pogotowia ratunkowego.
Miasto regularnie też doposaża wrocławskie placówki w sprzęt ratowniczy oraz bierze udział w kampaniach związanych z pierwszą pomocą. Sprzęt we wrocławskich placówkach edukacyjnych to 470 fantomów medycznych do nauki resuscytacji oraz 100 zestawów AED (automatyczne defibrylatory). Wrocławskich uczniów do udziału w takich zajęciach nie trzeba namawiać.
Z chęcią biorę udział w takich szkoleniach, bo chcę przełamać ten lęk, który ma chyba każdy z nas. Czy dam radę? Czy dobrze wykonam np. resuscytację? Przecież tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza się przyda. Też dobrze, że coraz więcej jest takich szkoleń, a tym samym osób, które znają zasady udzielania pierwszej pomocy – mówi uczennica klasy III w Liceum Ogólnokształcącego nr VIII we Wrocławiu Hanna Dłużak.
Wrocławskie placówki oświatowe biorą także udział m.in. w kampanii „Porusz serce”, realizowanej wspólnie z Uniwersytetem Medycznym. Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości uczniów i mieszkańców Wrocławia na temat pierwszej pomocy. W tym celu prowadzone są m.in. szkolenia i pokazy, a do szkół trafia sprzęt ratujący życie (np. defibrylatory). W 2024 r. miasto na zakup fantomów i defibrylatorów dla wrocławskich placówek oświatowych przeznaczył ponad 250 tys. złotych. Rok wcześniej ponad 200 tys. złotych.
Zajęć z pierwszej pomocy nigdy za wiele. Tę niezwykle ważną wiedzę należy przypominać i utrwalać – i to od najmłodszych lat. Dlatego m.in. to szkolenie – tym razem we współpracy z wrocławskim pogotowiem ratunkowym. Szkolimy młodzież, jak i nauczycieli, licząc na to, że ta wiedza trafi również do ich rodzin oraz znajomych – mówi Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UMW.
Poprzez: UM Wrocław