Po dwóch latach od zatrzymania doszło do osądzenia grupy przestępców, którzy metodą „na wnuczka” okradali seniorów z Polski i zza granicy. Prawo jazdy z Gruzji okazało się fałszywe, ale kierujący i pasażer auta mieli jeszcze inne kłopoty z prawem. Wrocławia Policja prosi o pomoc w wykryciu osoby związanej z serią kradzieży w aptekach na terenie miasta.
- Policjanci z piony kryminalnego komendy wojewódzkiej we Wrocławiu już dwa lata temu zatrzymali osoby podejrzane o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami metodą „na wnuczka”. Sprawa miała charakter międzynarodowy, gdyż sprawcy wykonywali połączenia telefoniczne z Polski do Czech oraz Niemiec i oszukiwali tamtejszych seniorów. Policjanci z Wrocławia i Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu nawiązali współpracę z funkcjonariuszami państw sąsiednich, wynikiem czego było aresztowanie członków grupy przestępczej. Intensywna praca śledczych przyniosła rezultaty w postaci wyeliminowania istotnych liderów tej grupy, a wcześniej zatrzymaniem wszystkich kurierów przewożących wyłudzone pieniądze na teren naszego kraju. Działania funkcjonariuszy Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu realizowane jeszcze w 2022 r. doprowadziły do ustalenia, że na terenie miasta działała zorganizowana grupa przestępcza wykorzystująca mechanizm przestępczy określany „oszustwem na wnuczka”, a członkowie grupy wykonując z Polski połączenia telefonicznie do obywateli Czech i Niemiec – osób w podeszłym wieku – podawali się za ich osoby najbliższe, prosząc o przekazanie znacznych kwot pieniężnych bądź precjozów, w ten sposób doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Ofiarami były osoby starsze, celowo wybierane przez przestępców, którzy właśnie z racji na wiek pokrzywdzonych, wykorzystywali ich naiwność i łatwowierność. Wyłudzone pieniądze czy fanty trafiały do kuriera, który przywoził je na granice państwa, tam kolejny przejmował i dostarczał na teren Wrocławia. Wspólne działania policji polskiej, czeskiej i niemieckiej, współpraca z Europolem oraz działania powołanej międzynarodowej grupy dochodzeniowo-śledczej doprowadziły do zgromadzenia dowodów przestępstwa i w dniach 14 oraz 16 lutego 2022 roku zatrzymania na terenie naszego kraju członków zorganizowanej grupy przestępczej, którym zarzucono popełnienie szeregu oszustw na szkodę obywateli z Czech i Niemiec. Policjanci z Wrocławia prowadzili intensywne i wnikliwe czynności operacyjne od 2019 roku, by w rezultacie doprowadzić do zatrzymania organizatorów tego nielegalnego procederu. 23 lutego 2024 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu w III Wydziale Karnym wydał postanowienie skazujące poszczególnych członków grupy na kary – dla 20-letniej kobiety karę łączną w wymiarze 8 lat pozbawienia wolności, karę grzywny i obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych. 20-letni mężczyzna usłyszał karę łączną w wymiarze 10 lat pozbawienia wolności, karę grzywny w wymiarze oraz również obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych. Natomiast 55-latek został ukarany karą łączną w wymiarze 1 roku pozbawienia wolności oraz karą grzywny. Zaś 49-letnia kobieta usłyszała wyrok 2 lat pozbawienia wolności oraz karę grzywny.
- Patrolując ulice stolicy Dolnego Śląska policjanci ruchu drogowego zwrócili uwagę na zdezelowanego citroena. Autem podróżowało dwóch obywateli Gruzji. Niewłaściwy stan techniczny auta był tylko jedną z nieprawidłowości, które podczas kontroli stwierdzili mundurowi. Podejrzenia funkcjonariuszy padły również na posiadane przez 30-letniego kierującego uprawnienia, a raczej ich brak. Wątpliwości wzbudził dokument prawa jazdy, który podczas kontroli im okazał. Przydatne w tej sprawie okazało się ogromne doświadczenie policjantów. Mundurowi zauważyli, że blankiet nie posiada części zabezpieczeń wymaganych dla tego typu dokumentu, druk jest niskiej jakości, a ogólny wygląd okazanego prawa jazdy różni się od oficjalnego wzoru. Jednocześnie na awersie i rewersie widoczne były pod światłem UV obrazy, które nie powinny pojawiać się na oryginalnym wzorze gruzińskiego prawa jazdy. Sam kierujący przyznał się, iż uprawnień do kierowania pojazdami nigdy nie posiadał, a blankiet kupił w swojej ojczyźnie za kwotę blisko 700 złotych. Kontynuując kontrolę auta funkcjonariusze stwierdzili poza rozbitą tylną lampą, wycieki płynów eksploatacyjnych oraz nadmiernie zużyty bieżnik i rozwarstwienie przedniej opony. Jak się poza tym okazało, 36-letni pasażer i właściciel citroena nie dopełnił obowiązku zgłoszenia właściwemu organowi faktu nabycia pojazdu w terminie do 30 dni, za co został ukarany mandatem karnym, a dowód rejestracyjny został zatrzymany elektronicznie. Sam pojazd odholowano na policyjny parking.
- Funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto prowadzą czynności w sprawie kradzieży w aptekach, do których doszło w okresie od 16 lutego do 1 marca br. we Wrocławiu przy ul. Czarnieckiego, Kruszwickiej oraz Słubickiej. Wizerunek mężczyzny, który zarejestrowały kamery z monitoringu prezentujemy poniżej. W przypadku rozpoznania osoby na nagraniu Policja prosi o pilny kontakt z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego KP Wrocław-Stare Miasto pod nr telefonu: 47 871 31 31, bądź najbliższą jednostką Policji lub numerem alarmowym 112. Policja gwarantuje anonimowość. Do czterech zdarzeń doszło we Wrocławiu przy ulicach Czarnieckiego, Kruszwickiej oraz Słubickiej, w trakcie których nieustalony jak dotąd mężczyzna dokonał kradzieży gotówki z kas fiskalnych w aptekach.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl