29 sierpnia, z racji „Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich”, pasażerowie miejskiej komunikacji zbiorowej we Wrocławiu będą zwolnieni z obowiązku wnoszenia opłat – warunkiem jest okazanie przez pasażera książki papierowej lub dedykowanego czytnika e-book. Tego dnia jest też zaplanowana Europejska Noc Literatury.
Książki, które tego dnia będą biletem w MPK oczywiście mogą pochodzić z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, gdzie tylko w ciągu ostatnich 18 dni z 33 otwartych obecnie filii MBP blisko 65 tysięcy czytelników wypożyczyło aż 103 tysiące książek. Czytelnicy bardzo chętnie odwiedzają biblioteki i tęsknią za możliwością spędzania w nich czasu. Pojawiają się liczne pytania o dodatkowe zajęcia, w których zazwyczaj uczestniczyli, jednak w związku z obecnie panującą sytuacją i wprowadzonymi obostrzeniami, na takie rozwiązania musimy jeszcze poczekać – mówi Katarzyna Kabat z Działu Promocji MBP we Wrocławiu.
29 sierpnia obchodzona będzie 9. Europejska Noc Literatury, która we Wrocławiu po raz pierwszy zagościła w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W tym roku zorganizowana pod hasłem „Podróż”.
Organizowane co roku wydarzenie na stałe już wpisało się w kulturalny kalendarz Wrocławia. W poprzedniej edycji, która odbyła się na osiedlu Plac Grunwaldzki pod kuratelą krytyczki Justyny Sobolewskiej, udział wzięło ponad 12 000 czytelniczek i czytelników. Tym razem kuratorem Europejskiej Nocy Literatury jest Max Cegielski. Europejska Noc Literatury to jedna z ciekawszych wrocławskich inicjatyw promujących czytelnictwo, a także szansa do spotkania z lubianymi artystami i sprawdzenia, jak na żywo radzą sobie z nietypowym aktorskim wyzwaniem.
W 10 wyjątkowych lokalizacjach znani artyści odczytają na żywo wybrane fragmenty utworów, które stworzą mapę miejsc, dziejów i styli literackich Europy. Jednym z gospodarzy wydarzenia będzie Sky Tower, gdzie wybrzmi historia życia Karla Ove Knausgårda, zapisana na kartach bestsellerowej powieści pt. „Moja walka”. W roli lektora i gościa specjalnego zobaczymy popularnego polskiego aktora, Andrzeja Zielińskiego. Projekt realizowany jest we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław.
Z ogromną przyjemnością włączamy się w kolejną kulturalną inicjatywę i udostępniamy przestrzeń do jej przeprowadzenia. To niezwykłe wyróżnienie znaleźć się wąskim gronie gospodarzy Europejskiej Nocy Literatury i móc przyczynić się do propagowania czytelnictwa. Mamy gorącą nadzieję, że tak jak dotychczas nasi goście spędzą w obiekcie wyjątkowy czas i towarzyszyć im będą wyłącznie pozytywne doznania – mówi odpowiedzialna za marketing Sky Tower Jagoda Najwer. Sky Tower gościć będzie Andrzeja Zielińskiego, który specjalnie dla zgromadzonej publiczności co godzinę odczyta fragmenty „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda. Słuchacze mogą być pewni – nie zabraknie emocji! Znając kunszt aktorski bohatera dnia, ten przejmujący utwór autobiograficzny wybrzmi i zachwyci jeszcze mocniej. Spotkania czytelnicze odbędą się 29 sierpnia, na poziomie +1, w lokalu naprzeciwko Subway’a, wedle następującego harmonogramu: 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00. Udział w wydarzeniu jest darmowy.
W celach bezpieczeństwa w każdym czytaniu może wziąć udział maksymalnie 100 osób. Przy wejściu do lokalu dostępny będzie płyn do dezynfekcji dłoni, zachowana zostanie bezpieczna odległość pomiędzy miejscami siedzącymi, a uczestnicy zobowiązani będą do zakrywania ust oraz nosa.
Informacje o wszystkich wydarzeniach Europejskiej Nocy Literatury można znaleźć na stronie www.nocliteratury.pl
Przy okazji przekazujemy informację o najważniejszych zmianach w funkcjonowaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu od 1 września:
- wszystkie filie w godzinach popołudniowych będą otwarte do godz. 19.00,
- w środy wszystkie filie będą zamknięte dla czytelników,
- w soboty otwartych będzie 7 filii: 1, 4, 11, 22, 29, 57 i 58,
- dwa razy w tygodniu będą czynne filie do tej pory zamknięte: 9, 20, 31 i 63 (wtorek i piątek),
- zamknięte w dalszym ciągu będą: Filia nr 41 Sołtysowice i PB71 Chopina,
- w dalszym ciągu obowiązują wcześniejsze ustalenia: obowiązkowa kwarantanna zbiorów, ograniczona liczba czytelników w pomieszczeniu, maseczki, zakaz korzystania z komputerów i czytelni, zawieszona jest także usługa Książka do domu.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.biblioteka.wroc.pl.
Komentowane 1