Politechnika Wrocławska osiągnęła najlepszy wynik wśród krajowych uczelni technicznych w 34. edycji prestiżowego konkursu START, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W gronie 100 najzdolniejszych młodych naukowców w kraju znalazło się pięcioro reprezentantów wrocławskiej uczelni. Każdy z laureatów otrzyma roczne stypendium w wysokości 30 tysięcy złotych, które może przeznaczyć na dowolny cel.
- Jaki sukces odnieśli absolwenci Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej.
- Którzy badacze z Wrocławia otrzymali stypendia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
- Na co laureaci mogą przeznaczyć otrzymane wsparcie finansowe.
O tym, jak wysoka była konkurencja w tegorocznej edycji programu, świadczą liczby – do fundacji wpłynęło aż 807 wniosków z całego kraju. Ostateczny wybór laureatów był efektem wieloetapowej oceny eksperckiej, w której kluczowe znaczenie miał dotychczasowy dorobek naukowy oraz jakość prowadzonych badań. Łączna pula środków przeznaczona przez FNP na wsparcie młodych talentów w tym roku przekroczyła 3 miliony złotych.
Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie wyróżnień zaplanowano na 13 czerwca na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie. Na stypendia przeznaczono łącznie ponad 3 mln zł, a każdy z laureatów otrzyma roczne stypendium w wysokości 30 tysięcy złotych. Może je przeznaczyć na dowolny cel.
Wszyscy wyróżnieni badacze z Politechniki Wrocławskiej to absolwenci Szkoły Doktorskiej PWr. To – jak podkreślają eksperci – potwierdza skuteczność systemu kształcenia. Reprezentują oni zróżnicowane dyscypliny: od geoinżynierii i chemii, przez budownictwo oraz inżynierię biomedyczną, aż po zaawansowane mikrosystemy.
Stypendyści i stypendystki programu Start 2026 z Politechniki Wrocławskiej
Dr Piotr Bortnowski (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii) – jego działalność naukowa obejmuje zastosowanie uczenia maszynowego w diagnostyce i optymalizacji pracy kruszarek oraz przenośników taśmowych z wykorzystaniem danych procesowych i laboratoryjnych. Uczestniczy także w projekcie Unii Europejskiej dotyczącym wykorzystania odpadów pogórniczych do produkcji wodoru i geopolimerów.

Agata Hajda (Wydział Chemiczny) – jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół optymalizacji fluoroforów do bioobrazowania. Aktualnie realizuje projekt, na który otrzymała grant Preludium od Narodowego Centrum Nauki. Zajmuje się w nim wzmacnianiem fotoluminescencji nanoklastrów złota w zakresie NIR oraz zwiększaniem ich absorpcji dwufotonowej poprzez modyfikację ligandów powierzchniowych.

Seweryn Malazdrewicz (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) – naukowiec z W2 zajmuje się projektowaniem niskoemisyjnych betonów z wykorzystaniem kruszyw z recyklingu oraz metod sztucznej inteligencji. Prowadzi badania nad trwałością i mikrostrukturą materiałów cementowych w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym, ograniczaniem śladu węglowego i wykorzystaniem odpadów budowlanych.

Dr Paweł Piszko (Wydział Podstawowych Problemów Techniki) – w ramach działalności badawczej w Katedrze Inżynierii Biomedycznej zajmuje się modyfikacją biomateriałów stomatologicznych w celu zwiększenia ich właściwości kariostatycznych oraz potencjału remineralizacyjnego. Równolegle rozwija funkcjonalne, biodegradowalne matryce polimerowe przeznaczone do zastosowań w inżynierii tkankowej.

Paweł Urbański (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów) – zainteresowania naukowe badacza z W12 obejmują miniaturowe systemy próżniowe i elektronowiązkowe, w tym źródła promieniowania rentgenowskiego MEMS. Prowadzi badania nad wytwarzaniem i utrzymaniem ultra wysokiej próżni w mikrosystemach oraz miniaturowymi źródłami RTG do zastosowań analitycznych, diagnostycznych i kosmicznych.