inQUBE Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości kończy realizację dwóch projektów grantowych na usługi doradcze dla przedsiębiorców z Wrocławia i okolic: Dzierżoniowa, Kłodzka i Ząbkowic Śląskich. Do 104 przedsiębiorców trafiło prawie 3,5 miliona złotych, a wartość realizowanych projektów przekracza 4 miliony złotych. InQUBE zrealizował granty w stu procentach.
Przedsiębiorcy z Wrocławia starali się o dofinansowanie projektów w wysokości do 21 tys. zł, a z regionu, czyli z Dzierżoniowa, Kłodzka i Ząbkowic Śląskich do 68 tys. zł. Dotacja dla jednej firmy mogła sięgnąć 85% wartości usługi doradczej.
Bardzo skrupulatnie weryfikowaliśmy wnioski o dofinansowanie. Granty potwierdziły duże zainteresowanie usługą doradczą przedsiębiorców z Wrocławia. Aż 70 firm, w niespełna pół roku, otrzymało pieniądze na badania.
Znacznie trudniejsza sytuacja była w regionie tzw. obszarze strategicznej interwencji. Tam przez pięć miesięcy prowadziliśmy zakrojoną na szeroką skalę akcję propagującą granty na usługi doradcze. I znów potwierdziła się stara maksyma, że każdemu przedsiębiorcy potrzebne są pieniądze. Naszym jednak, dość trudnym zadaniem, było wskazanie im sposobu ich wykorzystania. Przedsiębiorcy widzieli najczęściej potrzebę zakupu środków trwałych. Przekonaliśmy ich, że wprowadzenie dobrego konceptu wynikającego z usługi doradczej jest kluczowe dla każdej działalności. I choć z pewnością nie rewolucjonizuje on funkcjonowania firm, to zdecydowanie otwiera na nowe, atrakcyjne i innowacyjne rozwiązania.
A to, klucz do sukcesu, bo określa rzeczywiste potrzeby firm i wpływa na ekspansję biznesu – omawia przebieg projektu dr hab. Joanna Hołub-Iwan – dyrektor inQUBE Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Granty realizowane były od lipca 2018 roku. Nabór wniosków został zakończony we wrześniu 2019 roku. Sukces ten podkreśla fakt, że jako czołowa uczelnia biznesowa w kraju, mogliśmy wpłynąć na rozwój firm z Wrocławia i regionu. Okazało się, że sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, potrzebuje realnego wsparcia i dostrzega konieczność zmian w prowadzeniu czy organizacji biznesu. Oferta grantowa, a zatem zdefiniowane w projektach usługi doradcze, dostarczyły narzędzi, a potem nakreśliły m.in. nowe koncepcje na prowadzenie firm lub wskazały rozwiązania gwarantujące ich szybszy rozwój – mówi prorektor ds. finansów i rozwoju UE we Wrocławiu prof. Bartłomiej Nita.
Przemysław Skrzek – przedsiębiorca z branży IT z Wrocławia relacjonuje swoje doświadczenia związane z realizacją projektu: Proces pozyskania dotacji nie był skomplikowany. Otrzymywaliśmy pomoc od pracowników inQUBE na każdym etapie składania wniosku o dofinansowanie. Co najważniejsze, doprowadziliśmy do powstania strategii, która pozwoli nam na długotrwały i harmonijny rozwój. Przy okazji wypracowaliśmy wiele cennych pomysłów, które będziemy wdrażać w firmie.
tekst i foto: Rafał Sterczyński