W styczniu br. za metr kwadratowy nowego lokum we Wrocławiu trzeba było zapłacić średnio 13 161 złotych.
To niemal tyle samo co w grudniu 2023 roku. Czyżby ceny mieszkań zaczęły hamować?
- Styczeń bez podwyżek
Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, we Wrocławiu rok do roku ceny mieszkań wzrosły o 11%. Osoby, które zdecydowały się na zakup „M” jeszcze w styczniu 2023 r., zaoszczędziły na metrze średnio 1,3 tys. zł. Optymizmem napawają jednak statystyki z początku 2024 r. Porównując stycznia br. do grudnia 2023, ceny utrzymały się na tym poziomie.
Rodzi się jednak pytanie, czy to spowolnienie nie jest, aby tylko chwilowe? To jak dalej będą się kształtowały ceny, w dużej mierze zależy od inwestycji wprowadzanych na rynek. Ich ilości i cen. Jeżeli wrocławscy deweloperzy zwiększą podaż nowych „M” z segmentu popularnego, ceny mogą przystopować.
- Zdolność kredytowa w dół
Zakup mieszkania za gotówkę jest dla wielu Polaków poza zasięgiem. Dlatego też często jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W drugiej połowie 2023 r. część osób mogła cieszyć się z tego, że ich zdolność kredytowa wzrosła, a przyczynił się do tego Bezpieczny Kredyt 2%.
Jak sytuacja wygląda aktualnie, gdy program przestał działać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyliczyli dostępność kredytową rozumianą jako ilość m kw. nowego lokum możliwą do zakupu na kredyt przez singla i rodzinę 2+1. Obliczenia zakładają, że każdy dorosły członek gospodarstwa domowego otrzymuje przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto w sektorze przedsiębiorstw. Wyniki uwzględniają też średnie ofertowe ceny 1 mkw. nowych mieszkań według danych RynekPierwotny.pl.
Tak też w styczniu br. singiel poszukujący własnego M we Wrocławiu mógł pozwolić sobie na zakup 30-metrowego M. Natomiast rodzina 2+1 miała zdolność kredytową na zakup 53-metrowego mieszkania. Dla porównania jeszcze w czasie, gdy obowiązywał BK2% (grudzień 2023 r.), przeciętnego singla stać było na zaciągnięcie kredytu na 40-metrowe M we Wrocławiu, a rodzinę 2+1 na 72-metrowe lokum.
- Odbicie w ofercie wrocławskich deweloperów
Wg danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w styczniu bieżącego roku w ofercie wrocławskich deweloperów znajdowało się niemal 5,8 tys. mieszkań. To o 24% mniej niż w styczniu 2023 r. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich miesiącach ubiegłego roku deweloperzy zwiększyli ilość wprowadzanych do oferty lokali. W listopadzie wprowadzili do oferty blisko 800 M, w grudniu ponad 700. Jeszcze lepszy pod tym względem okazał się styczeń 2024 – niemal 1,4 tys. nowych mieszkań w ofercie.
- RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 14 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”.
- Serwis zawiera oferty: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.
Materiał prasowy / foto: pixabay.com
szukam sobie mieszkania we Wrocławiu akurat, widziałam już atrakcyjne osiedla i podobają mi się mieszkania na osiedlu Na Opoczyńskiej a słyszałam też że to atrakcyjne miejsce do życia i dojazd do centrum z tego osiedla doskonały ja na Wrocław