Blisko WrocławiaDolny ŚląskSamorządWideo/Galerie

STUDIO FAKTY: „Takiej skali inwestycji na południu Dolnego Śląska jeszcze nie było i są one kołem zamachowym lokalnej gospodarki” – mówi wicemarszałek Dolnego Śląska Grzegorz Macko [VIDEO]

0

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko potwierdza w rozmowie w cyklu #StudioFakty, że kilka ostatnich lat jest czasem inwestycyjnego skoku wcześniej nieznanego na Dolnym Śląsku, a szczególnie w subregionie wałbrzyskim i na całym południu województwa. Zobacz nasze video.

Wielkie kwoty i wielkie projekty obecnych warunkach związanych z kryzysem epidemicznym są i nadal będą kołem zamachowym lokalnej gospodarki. Wicemarszałek Grzegorz Macko wskazuje na przykład budowy obwodnicy Wałbrzycha, która jest realizowana przy olbrzymim wsparciu zewnętrznym (297 mln zł) i jednoczesnym zaangażowaniu budżetu samorządu miasta. Całe zadanie kosztujące ok. 400 mln zł prowadzi jedna firma, ale korzysta ona z pomocy wielu podwykonawców z lokalnego rynku, co oznacza utrzymanie działalności. Jak podkreśla samorządowiec firmy z naszych miast i gmin realizują mnóstwo innych zadań zlecanych przez samorząd województwa oraz powiaty i gminy. Sporo z tych zadań to projekty wspierane środkami z Funduszu Dróg Samorządowych oraz Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Samorząd wojewódzki, ale też gminy i powiaty mogą dzięki temu stabilnie realizować swoje ustawowe zadania i nie muszą rezygnować z przedsięwzięć rozwojowych. Według Grzegorza Macko przed nami stoi wyzwanie, jakim jest utrzymanie systemu opieki zdrowotnej w kontekście przeciwdziałania koronawirusowi, ale też zachowania zdolności do leczenia innych chorób. Innym równoległym wyzwaniem jest podtrzymanie gospodarki i związanych z nią miejsc pracy.

Samorządowcy mogą i chcą współdziałać na rzecz swoich gmin i powiatów. Współdziałanie wójtów, burmistrzów czy prezydentów lub radnych z politykami sprawującymi władzę na poziomie rządowym jest nieodzowne dla ustalania i wdrażania inicjatyw służących mieszkańcom. Wicemarszałek Grzegorz Macko odniósł się między innymi do polemiki, jaką niedawno z ministrem Michałem Dworczykiem prowadziła posłanka opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej Monika Wielichowska, o czym informowaliśmy w portalu SudeckieFakty.pl.

Grzegorz Macko – wicemarszałek województwa dolnośląskiego zaapelował o zachowanie zasad i zaleceń rządowych w kwestii zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zachęcił m.in. do korzystania z aplikacji ProteGo Safe, aby jeszcze lepiej chronić siebie i inne osoby przed ryzykiem zakażenia.

Rozmawiał: Łukasz Ciona

„Notujemy rekordową liczbę zakażeń, ale i zgonów” – zatrzymanie transmisji wirusa zależy od naszej społecznej dyscypliny

Poprzedni artykuł

We wspólnym domu z chorym na COVID-19 – jak chronić się przed zakażeniem?

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.