W emitowanym na żywo na naszym profilu Facebook programie Studio FAKTY gościem był wczoraj przedsiębiorca Stanisław Kałuski.
Rozmawialiśmy o tym jak dobrze kupować samochody, jak przedsiębiorcy radzą sobie w dobie pandemii oraz o wsparciu, jakie utalentowany dolnośląski pięściarz Kamila Łaszczyk – znany widzom portalu WrocławskieFakty.pl – otrzymuje od firmy naszego rozmówcy.
Oto niektóre wątki rozmowy:
- Czy ludzie zaczęli kupować mniej samochodów w dobie koronawirusa? Ilość zapytań o pomoc w kupowaniu samochodów nie zmalała, natomiast ilość decyzji o podjęciu współpracy i zamówień na wyszukanie komuś samochodu rzeczywiście jest dużo niższa. Myślę, że wynika to z tego, że ludzie nie wiedzą co będzie jutro, więc samochód jest traktowany jako dobro luksusowe, odkładane na przyszłość.
- Jak obecna sytuacja wpłynie na rynek samochodów używanych? Moim zdaniem rynek samochodów używanych zyska na koronawirusie. Sprzedaż nowych aut nakręcają głównie korporacje. Osoby prywatne, które chcą kupić auto, raczej zwracają się po pojazdy używane, skoro nie mają pewności co będzie jutro. Korzystając z usług naszej firmy, nigdy nie trzeba było wychodzić z domu, żeby kupić samochód, także myślę, że odbije się to dla nas pozytywnym echem.
- Czy kupowanie nowych samochodów się opłaca? Moim zdaniem należy zastanowić się do czego służy nam samochód. Ceny samochodów nowych, od razu po wyjechaniu z salonu tracą nawet 25% swojej ceny. Jeżeli jest więc możliwość kupna samochodu sprawdzonego, z niskim przebiegiem i jasną historią serwisową, to po co przepłacać? Jeśli nowe auto kosztuje 200 tys. zł, a na wyjeździe z salonu tracimy 40 tys., to nie jest to moim zdaniem korzystne rozwiązanie.
- Na co zwrócić uwagę, kiedy kupujemy samochód z „drugiej ręki”? Do takiego zakupu należy się dobrze przygotować. Jeśli nie mamy w najbliższym otoczeniu kogoś, kto naprawdę dobrze zna się na samochodach, ale naprawdę dobrze i ma urządzenia diagnostyczne, dobrze się zwrócić do takiej osoby. Bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi możemy dużo stracić. Jeśli nie mamy kogoś takiego w otoczeniu, to uważam, że należy skorzystać z usług firm takich jak nasza lub osób, które zajmują się tym profesjonalnie. Jest tak wiele czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, że napisaliśmy na ten temat cały poradnik pod tytułem „Kupujemy samochody używane, czyli jak chodzić po polu minowym”, bo bardzo łatwo wpaść w pułapkę. Najpierw należy zastanowić się skąd bierze się cena auta. Jeśli na ogłoszeniu – powiedzmy na niemieckim portalu, znajduje się pojazd o cenie „x”, to sprawdźmy, czy jesteśmy za tę cenę w stanie kupić chociażby jeszcze jedno takie auto. To już wiele daje do myślenia. Potem należy się zastanowić, czy jest to realna cena, kiedy weźmiemy pod uwagę transport…
- Czy handlarze nadal, zgodnie z powszechną opinią, wkładają różne rzeczy do silnika, czyszczą go miodem, „przekręcają” liczniki lub stosują szereg innych nieuczciwych praktyk? Takie praktyki nie są już domeną jedynie polskiego rynku, to się dzieje już nawet w Niemczech. Ważny jest zdrowy rozsądek, w ciągu ostatnich 6 lat wpłynęło do nas ponad 10 tys. zapytań o pomoc w kupnie pojazdu i widzę. że bardzo często „okazja” nie jest “okazją”, a pułapką. Mam wrażenie, że uczciwych handlarzy jest coraz więcej, ale bez fachowej wiedzy można z dużym prawdopodobieństwem trafić na tę drugą grupę
Cała wczorajsza rozmowa, którą prowadził Łukasz Ciona, jest do obejrzenia w filmie dostępnym w zakładce „na żywo” na naszym profilu społecznościowym Facebook.
Dzisiaj zapraszamy do spotkania na żywo – o godz. 18:00 rozmówcą będzie dziennikarz sportowy Michał Guz.
Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: [email protected] lub podczas transmisji w formie komentarzy.