W emitowanym na żywo w naszym profilu Facebook programie Studio FAKTY, Państwa i naszym gościem był Robert Grzechnik – radny Rady Miejskiej Wrocławia.
Rozmawialiśmy o najważniejszych problemach społecznych i gospodarczych nasego miasta, w tym o: budżecie samorządu, likwidacji SOSW nr 1 we Wrocławiu, kondycji finansowej samorządu, buspasach i miejskich targowiskach.
Oto niektóre wątki rozmowy:
- Korki we Wrocławiu: Ranking, w którym Wrocław wypada bardzo dobrze, i którym chwali się miasto jest robiony przez prywatną firmę Oponeo, gdzie ujęta jest również cena opon. Oczywiście się z tym nie zgadzam, myślę, że gdyby ta informacja dotarła szerzej do Wrocławian, to mieliby niezły ubaw. Mamy 1450 miejsc typu park&ride, a do naszego miasta wjeżdża codziennie 240 tys. samochodów. To dobrze ukazuje skalę zjawiska.
- Większe wydatki miasta na komunikację miejską: Chciałbym, żeby wrocławianie przesiedli się do komunikacji miejskiej, jeżeli będzie świetnie funkcjonowała. Musi jeździć często, punktualnie i bezpiecznie, ale nie przypuszczam, żeby było tak w ciągu najbliższych lat, a nawet tej kadencji. Zaniedbania były ogromne, bo jeśli na torowiska przeznaczano jedynie nieco ponad 2 mln złotych to wyraźnie widać jak poprzednia władza traktowała komunikację miejską. Trzeba jednak pamiętać, że pan Sutryk jest następcą pana Dutkiewicza i wielu radnych przecież przegłosowywało te budżety z tak śmiesznymi pieniędzmi na torowiska. Staliśmy się europejską stolicą wykolejeń, czym zajęli się nawet bukmacherzy.
- Jak poprawić płynność komunikacyjną we Wrocławiu: Na pewno potrzebujemy estakad we Wrocławiu. Dokończona musi być Śródmiejską Obwodnicę Miasta dwupasmowo, a nie tak jak się planuje, po jednym pasie. Uwsteczniamy się robiąc takie drogi. Zlikwidowałbym buspasy, które bezsensownie korkują nam miasto. Zyski pasażerów są mniejsze niż straty pozostałych uczestników ruchu. Wszyscy korzystamy z infrastruktury miejskiej, a faworyzuje się jedną grupę marnując potencjał transportowy Wrocławia. Według rankingu TomTom-a każdy z nas w 2019 roku stracił o 8 godzin więcej niż w 2018 roku stojąc w korkach. To 90 mln zł strat rocznie.
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1: Cały czas monitoruję tę sprawę. Na szczęście w wyniku działań kuratora nie został jeszcze zamknięty, ale rodzice żyją w niepewności co jest smutnym symbolem tej władzy. Widziałem informacje z ratusza, że został zamknięty ze względu na brak woli właściciela na przedłużenie umowy najmu. Właściciel chciał po prostu dwa razy większą cenę za wynajem. Władze nie chciały się zgodzić, co moim zdaniem jest błędem, bo koszty rozdzielania ośrodka przewyższyły wariant, w którym ratusz nadal wynajmowałby dotychczasową siedzibę. Tu chodzi o osoby niepełnosprawne i powinniśmy poświęcić szczególną uwagę, żeby im pomóc i się nimi zająć.
Rozmowę, którą prowadził Dariusz Nowakowski, można obejrzeć w filmie dostępnym na naszym profilu społecznościowym Facebook.
Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku – zwyczajowo o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: [email protected] lub podczas transmisji w formie komentarzy.
Zrobić referendum w sprawie odwołania szkodnika-sutryka.