Polityka dla LudziSamorządWideo/Galerie

STUDIO FAKTY – Rafał Dutkiewicz: „Jeszcze nigdy po roku 1990 polska polityka nie była tak wyzbyta z myślenia, jak dzisiaj” [VIDEO]

0

Lider Stowarzyszenia „Nowa Nadzieja” i były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz – w kolejnej rozmowie z cyklu #StudioFakty mówi o nowej perspektywie, z jakiej obserwuje samorząd Wrocławia, politykę ogólnopolską oraz pozycję Polski w sferze europejskiej i światowej.

„Nowa Nadzieja” ma być przede wszystkim politycznym think-tankiem, czyli miejscem, gdzie myśleniem przygotowujemy się do uprawiania polityki – mówi na wstępie Rafał Dutkiewicz, który podczas rozmowy ujawnia więcej zamierzeń środowiska, w tym zamierzenia związane z mającymi się odbyć w 2023 roku wyborami samorządowymi. Dodaje przy tym, że w obecnej polskiej polityce ma miejsce deficyt myślenia strategicznego, co – według byłego prezydenta Wrocławia – dotyczy zarówno aktualnie rządzącej partii, jak i opozycji.

Polityka nadmiernie przylgnęła do doraźności – uważa były prezydent Wrocławia – wskazuje na obszary ważne z punktu widzenia oczekiwań społecznych. Wymienia wśród nich kwestie klimatyczne, gender-balance, edukację i służbę zdrowia. Zwraca uwagę na potrzebę koncepcyjnego przygotowania Polski i regionów do wykorzystania środków, jakie w olbrzymiej kwocie mogą wkrótce spłynąć do Polski z Unii Europejskiej. Zobacz nasze video.

Rafał Dutkiewicz mówi o tym, co we Wrocławiu działo i dzieje się dobrego. Podkreśla dorobek swoich poprzedników, współpracowników oraz tych, którzy przejęli stery miasta. Akcentuje znaczenie osobistych kontaktów z mieszkańcami miasta i projekty społeczne zrealizowane w trakcie swojej 16-letniej prezydentury. Wymienia tu między innymi działania na rzecz zmniejszenia umieralności noworodków we Wrocławiu, ale też skuteczne pozyskiwanie inwestorów lokujących duże projekty biznesowe w stolicy Dolnego Śląska. Wspomina także duże wydarzenia społeczne, kulturalne i sportowe, których Wrocław był gospodarzem.

W trakcie rozmowy jest też sporo wątków dotyczących pozycji Polski w sferze międzynarodowej. Rafał Dutkiewicz mówi między innymi: Nie jesteśmy zainteresowani dominacją niemiecką w Europie, ale zależy nam na roli Niemiec, jako lidera w polityce międzynarodowej. Wskazuje też na złożoną rolę Chin w polityce globalnej, ale też nieprzewidywalność Rosji pod rządami Putina. Polska powinna skupiać się na integracji europejskiej i wzmacniać oś transatlantycką – diagnozuje lider „Nowej Nadziei”.

Pytany o rolę „Nowej Nadziei” Rafał Dutkiewicz przyznaje, że ludzie skupieni w tym środowisku będą chcieli utworzyć formację uczestniczącą w wyborach 2023 r., także po to, aby obecnie rządzącą Polską partię od władzy odsunąć.

Rozmawiał: Łukasz Ciona

Magiera nie boi się młodzieży. 18-letni Adrian Bukowski trenował z pierwszym zespołem Śląska

Poprzedni artykuł

Pomogli zwierzakom, a MPK dało im “dechy” ze swoich pojazdów

Następny artykuł

Możesz także polubić

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.