W emitowanym na żywo w naszym profilu Facebook programie Studio FAKTY, Państwa i naszym gościem był Michał Kurczewski – radny Rady Miejskiej Wrocławia i przewodniczący klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość.

Rozmowa zakończonych wyborów prezydenckich i ich rezultatu, który w chwili emisji programu jest już praktycznie przesądzony.

Oto niektóre wątki rozmowy:

  • Znamy wyniki wyborów: Zjednoczona Prawica ma prawo mówić o sukcesie i mieć satysfakcję. Teraz czas na zasypanie podziałów wynikających z braku rozumienia motywów działania. Są przed nami trzy lata pracy w duchu koncyliacji. Od Prezydenta Andrzeja Dudy spodziewam się dużo większej niezależności i realizacji wizji koalicji polskich spraw.
  • Dolny Śląsk po wyborach wygranych przez prawicę: wynik wyborów prezydenckich wzmacnia i stabilizuje koalicję Prawa i Sprawiedliwości z Bezpartyjnymi Samorządowcami w sejmiku wojewódzkim. Wrocław jest odporny na egalitaryzm i solidarność, więc program Prawa i Sprawiedliwości nie przemawia jeszcze do wrocławian. Można mieć nadzieję, że najbliższe lata z prezydenturą Andrzeja Dudy i jego akcentami programowymi mogą to zmienić.
  • Samorząd i polityka rządzącej większości: samorządowi liderzy powinni zachowywać neutralność, aby choćby ze względów pragmatycznych mieć więcej instrumentów do współpracy z rządem dla dobra mieszkańców. Prezydent Jacek Sutryk jednoznacznie wpisał się w Platformę Obywatelską, co nie zamyka dróg współdziałania z rządem. Wyraźnie poparł Rafała Trzaskowskiego i to zostanie w pamięci wyborców. Wybory samorządowe są jesienią w 2023.
  • Samorząd to przestrzeń pracy dla mieszkańców: Wrocław stoi przed narastającymi problemami komunikacyjnymi. Miasto coraz bardziej będzie się korkować. Nie budujemy rond, skrzyżowań wielopoziomowych, estakad, a jest liczna grupa mieszkańców i przyjezdnych, którzy nie chcą lub nie mogą przesiadać się do komunikacji zbiorowej, która też nie jest w najlepszej kondycji. Ruch jest kumulowany i koncentrowany. To nie poprawia ani bezpieczeństwa, ani jakości życia.
  • Polityczna rola stolicy Dolnego Śląska: bez wątpienia wrocławianin Mateusz Morawiecki bardzo zaangażował się w kampanię prezydencką i z pewnością to wpłynęło na zwycięstwo Andrzeja Dudy. Z drugiej strony widać, że Grzegorz Schetyna mniej szkodzi Platformie Obywatelskiej niż Borys Budka, co wzmacnia pozycję tego pierwszego. Prawo i Sprawiedliwość musi teraz popracować nad sposobem dotarcia do środowiska wielkomiejskiego, także we Wrocławiu. Będziemy tu nad tym pracować w łączności z całym obozem Zjednoczonej Prawicy. Potrzebujemy sprawnego miasta, w którym wszystkim żyje się po prostu wygodnie.

Rozmowę, którą prowadził Łukasz Ciona, można obejrzeć w filmie dostępnym na naszym profilu społecznościowym Facebook.

Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku – zwyczajowo o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: redakcja@wroclawskiefakty.pl lub podczas transmisji w formie komentarzy.

Interesy na narkotykach – nie ma tolerancji dla groźnego procederu

Poprzedni artykuł

Jedz mniej, ale smaczniej!

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.