W emitowanym na żywo na naszym profilu Facebook programie Studio FAKTY gościem był wczoraj Kamil Bortniczuk – poseł na Sejm RP reprezentujący partię Porozumienie, były wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Rozmawialiśmy o teście jaki przechodzi polska scena polityczna, a szczególnie Zjednoczona Prawica w związku z wyborami prezydenckimi. Mowa była także o konsekwencjach społecznych i gospodarczych pandemii i rządowym wsparciu dla przedsiębiorców, oraz o wpływie mediów na nastroje społeczne i o tym, czy i jak zmieni się Unia Europejska w wyniku kryzysu koronawirusowego.
Oto niektóre wątki rozmowy:
- Co dalej z wyborami prezydenckimi? Żałuję, że nie odbyły się wcześniej. W mojej opinii, ze względu na to, że po raz pierwszy znaleźliśmy się w takiej sytuacji, ulegliśmy panice. Z perspektywy czasu uważam, że te wybory mogły się odbyć w zeszłą niedzielę. I to tak jak zawsze, w lokalach, normalnie – oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności jak dezynfekcja, maseczki. Ale, jak to się mówi, mądry Polak po szkodzie. Teraz musimy zrobić wszystko, żeby przeprowadzić je w najbliższym możliwym terminie w dobry sposób, tak by były akceptowalne i uczciwe.
- Czy wybory online byłyby dobrym rozwiązaniem? To kierunek, przed którym na pewno się nie obronimy, ale uważam, że taka ekstraordynaryjna sytuacja i mało czasu na ich przygotowanie w nowej formie, to nie był dobry okres. Musielibyśmy mieć pewność co do zabezpieczeń i dobrego działania systemu, to pewnie kilka miesięcy lub lat testów. W przyszłości – jak najbardziej, ale trzeba to dobrze przygotować.
- Jak koronawirus wpłynął na pracę Sejmu? Musieliśmy szybko znaleźć nowe rozwiązania, jak na przykład głosowanie online przez posłów. Ja korzystam z tej możliwości, z Państwem również łączę się z Głuchołaz widząc piękną Kopę Biskupią przez okno. Gdyby nie fakt, że można głosować zdalnie, musiałbym być w Warszawie. Przez lata uważano, że nie da się tego zrobić, a w podbramkowej sytuacji jednak się udało i to bardzo szybko. Być może w przypadku głosowania powszechnego będzie tak samo.
- Opinia o zmianie kandydatki Platformy Obywatelskiej na urząd prezydenta: Chciałbym być jak najdalej od komentowania kampanii wyborczej naszych konkurentów, natomiast zwyczajnie przykro mi, że na przykładzie PO potwierdzi się wizerunek polskiego polityka, którego słowo jest niewiele warte. Przesunięcie wyborów, na które tak naciskano z obozu opozycji nie miało mieć związku ze zmianą kandydata, a tu jednak okazało się, że kłamali. Kto będzie następnym kandydatem i czy będzie lepszy, nie wiadomo, ale na pewno nie będzie miał łatwo ze względu na tak niską wiarygodnością swojego obozu politycznego.
- Jak zmieni się polska i europejska gospodarka w wyniku obecnej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Myślę, że nastąpi przewartościowanie. Dzisiaj, bez względu na to jak szanujemy Unię Europejską i wszelkie zdobycze wynikające z przynależności w niej, okazuje się, że to państwa narodowe najskuteczniej walczyły z kryzysem i miały najlepsze narzędzia. Byli tacy, którzy myśleli, że skoro mamy Unię to państwo nam niepotrzebne, ale to nieprawda. Wspólnotę powinny tworzyć silne narody. Kryzys uświadomi wielu krajom, że gospodarki krajowe są bardzo ważne. Trzeba wspierać polskie produkty, polską turystykę i tu jest świetna propozycja rządu, żeby Polacy płacący podatki w kraju i pracujący tu na etat dostali bon, który można wykorzystać na wakacje właśnie w Polsce.
Cała wczorajsza rozmowa, którą prowadził Łukasz Ciona, jest do obejrzenia w filmie dostępnym w zakładce „na żywo” na naszym profilu społecznościowym Facebook.
Dzisiaj zapraszamy do spotkania na żywo – o godz. 18:00 rozmówcą będzie – jak w każdy piątek, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.
Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: [email protected] lub podczas transmisji w formie komentarzy.