Dolny ŚląskPolityka dla LudziWideo/Galerie

STUDIO FAKTY – Jarosław Obremski: „W sytuacjach trudnych potrafimy się zjednoczyć – różnimy się, ale to nie zamyka dróg dialogu” [VIDEO]

1

Jarosław Obremski – wojewoda dolnośląski podczas kolejnej rozmowy z cyklu #StudioFakty (emitowanej na żywo poprzez nasze media społecznościowe) – relacjonuje aktualną sytuację epidemiczną w naszym regionie. Głównym wątkiem jest rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Pierwszym tematem jest – sygnalizowana w naszym serwisie – decyzja samorządu Wałbrzycha o „obowiązkowych szczepieniach” przeciw Covid-19. Stanowisko władz tego miasta, w ocenie wojewody dolnośląskiego, jest wywołaniem publicznej debaty o zasadności powszechnego szczepienia. Najważniejsze jest jednak systematyczne i coraz intensywniejsze prowadzenie narodowego programu szczepień, czego elementem są także punkty masowych szczepień na Dolnym Śląsku.

Jarosław Obremski informuje, że liczba osób poddanych terapii respiratorowej w województwie dolnośląskim nadal jest stosunkowo wysoka. Wprawdzie liczba zakażeń wyraźnie maleje, w ślad za tym coraz mniej osób jest hospitalizowanych i pojawia się możliwość łagodzenia obostrzeń pandemicznych. Symbolicznym wyrazem korzystnej zmiany będzie cofnięcie nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Majówka będzie swego rodzaju sprawdzianem czy w wyniku większej mobilności i liczby spotkań nie pojawi się znów wzrost zachorowań, ale o tym przekonamy się po połowie maja.

Państwo polskie było nie dość silne i nie dość zorganizowane, aby obronić się przed obcymi ingerencjami. Konstytucja 3 Maja była próbą zapobieżenia niedobrym tendencjom, ale stała się bardziej symbolem troski o polskość – zauważa wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Dzisiaj 230. rocznica jej uchwalenia skłaniać nas może do refleksji nad znaczeniem ustawy zasadniczej i naszego stosunku do prawa, które ma moc uniwersalną.

Polska – wtedy była podzielona. Gdyby okoliczności przyjmowania Konstytucji 3 Maja przenieść do naszych realiów, pewnie mielibyśmy w jednej telewizji przekaz o „wielkiej reformie i szansie wzmocnienia Polski”, a w drugiej telewizji przekaz wskazywałby na „niekonstytucyjność, łamanie praworządności i konieczność uwzględniania opinii naszych partnerów”. Można więc mówić o analogii tamtych czasów i naszych czasów – stwierdza Jarosław Obremski. Zobacz nasze video.

Nawet jeśli się różnimy, zakładamy, że wszystkim chodzi o dobro Polski. Dlatego szukamy warunków dialogu i empatii społecznej. To, że politycy chcą odmiennie realizować wizje zmian nie musi i na pewno nie powinno rodzić podziałów pomiędzy ludźmi. Zbyt wiele przepaści pomiędzy ludźmi kreują media, które wzbudzają emocje ograniczające możliwość wzajemne zrozumienie. Przenosi się to na codzienne relacje międzyludzkie i coraz częściej – niestety – nie zgadzamy się co do faktów. Kłamstwa sprawiają, że ludzie wierzą w nieprawdę i czują wzajemną niechęć. To jest poważny problem – akcentuje wojewoda dolnośląski.

Jesteśmy narodem, który może być dumny ze swojej historii, chociaż nie zwalnia to z krytycyzmu wobec niej. Jesteśmy społeczeństwem, które może w przyszłość patrzeć z nadzieją. Wszystko, co najlepsze jeszcze przed nami – podsumowuje wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Rozmawiał: Dariusz Nowakowski

Budowa osi zachodniej [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Fundacja DODO na pomoc pingwinom [VIDEO]

Następny artykuł

Możesz także polubić

1 Treść komentarza

  1. […] naszego cyklu “Studio FAKTY” był radny Rady Miasta Wrocławia z ramienia Nowoczesnej, Piotr Uhle. Tematem przewodnim […]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.