W emitowanym na żywo w naszym profilu Facebook programie Studio FAKTY, Państwa i naszym gościem był Jarosław Obremski – wojewoda dolnośląski.
Rozmawialiśmy o wyborach prezydenckich, problemach związanych z powodziami i podtopieniami oraz sytuacji epidemiologicznej w regionie, Poruszamy też kwestie inwestycji infrastrukturalnych oraz projektów dotyczących rozwoju przedsiębiorczości na Dolnym Śląsku.
Oto niektóre wątki rozmowy:
- Jesteśmy po pierwszej turze wyborów prezydenckich: cieszy mnie 13-procentowa przewaga prezydenta RP Andrzeja Dudy nad prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Przytłaczająca jest porażka kandydatów PSL i Lewicy. Znamienne są wyniki Roberta Biedronia nawet w Słupsku, gdzie kilka lat rządził miastem. Klęska Władysława Kosiniaka-Kamysza pokazuje, że postawy szukania środka i bez agresji – w opozycji anty-PIS-owskiej nie znajdują poparcia. 5 lat temu mieliśmy zjawisko Pawła Kukiza, który przewrócił wtedy polską scenę polityczną, ale Szymon Hołownia musi poczekać na wybory parlamentarne dłużej i nie wierzę, że uda się mu utrzymać falę poparcia. Agresja Rafała Trzaskowskiego wobec Andrzeja Dudy jest obliczona na sprowokowanie błędu po stronie sztabu Prezydenta RP. Kluczem może być elektorat Konfederacji, o których mówiono „faszyści”, a teraz sztab Rafała Trzaskowskiego zabiega o ich poparcie. Platforma Obywatelska jest partią postpolityczną i mówi to, co jest w danym momencie potrzebne. Rafał Trzaskowski ma szanse odrobić dystans, ale za Andrzejem Dudą jest pięć lat bezsprzecznego społecznego i gospodarczego rozwoju. Polska jest pod wieloma względami bezpieczniejsza także w relacjach zewnętrznych. I państwo jest silniejsze, co zobaczyliśmy, gdy wybuchła epidemia. Przeciw prezydentowi Andrzejowi Dudzie są tylko negatywne, wręcz złe, emocje kreowane przez nieprzychylne mu środowiska.
- Sytuacja powodziowa na Dolnym Śląsku: wczoraj w powiatach kłodzkim i ząbkowickim pojawiło się ryzyko powodziowe, ale szczęśliwie front opadów odsunął się od nas i obawy są mniejsze. Rozpoczęła się w 2017 r. budowa zbiornika w Raciborzu, co daje perspektywę regulowania sytuacji hydrologicznej w szerszym zakresie. Jesteśmy w kontakcie z samorządami i zachowujemy pełną gotowość reagowania na stany kryzysowe po ewentualnych wzmożonych opadach i do udzielania pomocy poszkodowanym.
- Koronawirus nadal stwarza zagrożenie: codziennie odnotowujemy zachorowania, ale tendencja jest spadkowa. Przybywa ozdrowieńców i jakby oswajamy się – może nadmiernie – z obecnością wirusa. Obowiązek noszenia maseczki w miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania dystansu, jest utrzymywany. Wykonujemy dużą liczbę testów, zakażeń nie przybywa i szybko reagujemy na sytuacje ogniskowe. Powinniśmy jednak zachowywać ostrożność, aby jeszcze bardziej ograniczać ryzyko nawrotu zachorowań.
- Dolny Śląsk obszarem inwestycji infrastrukturalnych: budowa S8 ma przestawić obecną sytuację, w której mamy do czynienia z wykluczeniem komunikacyjnym południa województwa, z permanentnym stanem wypadków drogowych, z brakiem dostępu do terenów inwestycyjnych i obszarów atrakcyjnych turystycznych. Rozbudowa autostrady A4 to kolejne wyzwanie, aby cały region zyskał pojemną i bezpieczną arterię. Dolny Śląsk musi się rozwijać w sposób zrównoważony, ale teraz południe jest biedniejsze między innymi przez brak arterii komunikacyjnych. Turystyką nie uda się uratować wszystkich gmin, bo potrzeba im impulsu gospodarczego. Tak się ma stać na przykład w Ząbkowicach Śląskich, gdzie powstanie strefa przemysłowa.
Rozmowę, którą prowadził Dariusz Nowakowski, można obejrzeć w filmie dostępnym na naszym profilu społecznościowym Facebook.
Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku – zwyczajowo o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: [email protected] lub podczas transmisji w formie komentarzy.