W emitowanym na żywo w naszym profilu społecznościowym programie Studio FAKTY, Państwa i naszym gościem był w miniony piątek Jarosław Obremski – wojewoda dolnośląski.
Podsumowaliśmy zakończoną prezydencką kampanię wyborczą oraz analizujemy powyborczy krajobraz polityczny w Polsce i na Dolnym Śląsku.
Oto niektóre wątki rozmowy:
- Jaka była kampania wyborcza: Uważam, że zawsze należy szukać dobrych stron i po tej kampanii wielu z nas przekonało się, że powszechnie nie akceptujemy nadmiernej agresji. Było bardzo dużo emocji i agresji werbalnej, ale nie przekroczono granic, których nie da się zasypać. Przebieg głosowania, według raportów Policji, przy skali polaryzacji społecznej, wszystko przebiegło spokojnie. Opozycja nie mogła się „przyczepić” kwestii związanych z wychodzeniem z korona-kryzysu, więc nie dotykała kwestii gospodarczych, których było w debacie wyborczej za mało.
- Kto spotkał się w wyborach: Nie podzielam opinii, że wybory były starciem pokoleń czy nawet starciem małych i wielkich miast, choć to drugie wydawało się mieć znaczenie. W kampanii Andrzeja Dudy zabrakło oferty dla młodego pokolenia i może stąd wrażenie, że młodzież była po jednej stronie politycznego sporu.
- Wybory prezydenckie podzieliły Polskę: Polskie społeczeństwo jest spolaryzowane, ale oddzielając grupy zacietrzewione niezdolne do zaakceptowania takiego czy innego wyniku elekcji, to mamy całkiem spory „środek”. Geografia polityczna także nie potwierdza tezy o podziale kraju na dwie strony sporu politycznego, bo mapy ukazujące wyniki wyborów w skali województw i w skali powiatów demonstrują inny obraz, a jak zestawić je z wizualizacjami z poprzednich wyborów, tym bardziej nie podstaw, by formułować tezę o podziale.
- Kampania była pełna twardych słów: Aspiracją Prezydenta Andrzeja Dudy jest szukanie tego, co łączy. Jest pytanie czy opozycja zdoła zmienić logikę działania, poza tym opozycja nie jest jednolitym tworem i może się tak wydarzyć, że poszczególne stronnictwa zdobędą się na samodzielne decyzje. Ze strony Platformy Obywatelskiej i Rafała Trzaskowskiego chęci do rozmowy chyba nie ma, co widać choćby po odmowie spotkania w pałacu prezydenckim.
- Co zostanie w pamięci po wyborach 2020: Obawiałem się, że różnica głosów będzie na poziomie stu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy głosów. Byłoby wtedy łatwiej kwestionować wynik wyborów i dalej chwiać państwem. Przewaga prawie pół miliona głosów przecina te obawy. Wielkie były emocje przy ogłaszaniu wyników. Minusem był brak debaty w drugiej turze. Zdziwiło mnie, że Rafał Trzaskowski nie przyjechał do Końskich. Byłem przekonany, że w ostatniej chwili zmieni stanowisko i pojawi się. To mógł być game changer! Oczywiście było ryzyko, że mógłby przegrać debatę, ale za samą decyzję o udziale dostałby premię od wyborców. Nie umiem powiedzieć, dlaczego jego sztab odmówił i kandydat Platformy Obywatelskiej uciekł od dyskusji i można przypuszczać, że to był czynnik, który przesądził o przewadze Andrzeja Dudy.
- Kto będzie liderem opozycji: Rafał Trzaskowski ma skrajne poglądy. Można narzekać i widzieć wady, ale najrozsądniejszym przywódcą Platformy Obywatelskiej jest Grzegorz Schetyna i poza nim w PO jest potworna pustka. Porównywanie Borysa Budki do Grzegorza Schetyny jest nieporozumieniem. Platforma Obywatelska jest pusta ideowo i nie jest w stanie wykrzesać z siebie programu innego, niż „anty-PiS”. Dużo większe bogactwo programowe jest w Polskim Stronnictwie Ludowym i Lewicy – tu niestety, bo nie jest to opcja mi bliska, ale mają tam pomysły i są bardziej spójni. Zadaniem dla całej opozycji jest podjęcie wyciągniętej dłoni i przekonanie Rafała Trzaskowskiego do wizyty w pałacu prezydenckim.
- Andrzej Duda będzie Prezydentem RP do 2025 roku: potrzebne są gesty w stronę opozycji, jakimi były na przykład niektóre weta do ustaw z kończącej się kadencji, a które nie zostały docenione, a nawet były odtrącane. Prezydent musi się wykazać, jak dotąd, odwagą, ale potrzeba też od opozycji gotowości do kompromisu.
Rozmowę, którą prowadził Dariusz Nowakowski, można obejrzeć w filmie dostępnym na naszym profilu społecznościowym Facebook.
Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo o godz. 18:00 od poniedziałku do piątku.. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: [email protected] lub podczas transmisji w formie komentarzy. Na czas wakacji program jest zawieszony.