W emitowanym na żywo na naszym profilu Facebook programie Studio FAKTY, w miniony piątek Państwa i naszym gościem był Jarosław Obremski – wojewoda dolnośląski.

Poza cotygodniowym podsumowaniem sytuacji epidemicznej w naszym województwie, rozmawialiśmy o tym, co ważnego wydarzyło się ostatnio na Dolnym Śląsku oraz o tym, jak region będzie wychodzić ze stanu „zamrożenia” życia społecznego i gospodarczego.

Oto niektóre wątki rozmowy:

  • Jak wygląda obecnie krzywa zachorowań na Dolnym Śląsku: Cofnęliśmy się w postępie epidemii prawie o półtora miesiąca. To bardzo dobra wiadomość, podobnie jak ta, że liczba wyzdrowiałych jest 5-krotnie wyższa niż zakażonych. To bardzo optymistyczne, zwłaszcza dlatego, że mieliśmy już kilka takich dni. Niestety jednak rośnie nam liczba zgonów w stosunku do przypadków pozytywnych, ale jest to spowodowane obecnością wirusa w DPS-ach czy hospicjach.
  • Jak sytuacja epidemiczna w Polsce wygląda na tle innych krajów: Zarówno w marcu jak i w kwietniu, kiedy liczba zgonów za granicą była wysoka, u nas na szczęście nie. Mamy nadzieję, że ludzie nie omijali szpitali ze strachem ukrywając inne ciężkie choroby w obawie przed wirusem, co może się potem odbić i na nich i na służbie zdrowia.
  • Czy wszystkie DPS-y na Dolnym Śląsku będą testowane pod kątem COVID-19: Tak, dzięki współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej w DPS-ach będą robione wymazy. Dzięki temu będziemy mogli szybko wykryć zagrożenie. Chciałbym zwrócić uwagę, że WOT wykonuje wspaniałą pracę, jeśli chodzi o testowanie białego personelu i za to ogromny ukłon w ich stronę. W DPS-ach również zwrócimy uwagę przede wszystkim na służbę medyczną, a kiedy tam pojawi się coś niepokojącego będziemy przechodzić do badania podopiecznych.
  • Czy poprawiła się sytuacja z karetkami wymazowymi we Wrocławiu: Nie mam żadnych meldunków o zaległościach i nawet, gdy nagle trzeba wykonać 400 wymazów w grupie pacjentów z DPS-u, to na drugi dzień mamy wyniki. Usprawniamy na bieżąco nasze działania i współpracę między różnymi instytucjami i nawet gdy gdzieś zdarzy się poślizg, to to jednostkowy przypadek, a nie błąd systemowy.
  • Dolny Śląsk wraca do normalności, także pod względem sportowym: Będą transmisje meczów, co dla kibiców, a przynajmniej ich części będzie miało smak powrotu do normalności. Tak jak dla innych objawem powrotu do normalności może być wizyta u fryzjera czy możliwość wypicia kawy czy piwa na wrocławskim Rynku. Potrzebujemy tego powrotu. Nie obserwuję niekorzystnych zjawisk, epidemia niejako „wygasza się”, choć kontaktów jest coraz więcej po „odmrażaniu” gospodarki szczególnie po 4 maja.
  • Czy wybory „mieszane” to dobry pomysł i będzie mógł być niedługo wcielony w życie: Wydaje mi się, że ani SLD, ani PSL nie będzie dokonywać obstrukcji. Pracujemy w trybie ekstraordynaryjnym więc nie powinniśmy szukać „kruczków” w postaci 30-dniowej zwłoki Senatu, co oczywiście jest dopuszczalne. Z kolei za niedopuszczalne uważam manipulację i złamanie regulaminu Senatu poprzez szybsze głosowanie opozycji i brak uprzedzenia pozostałych. Mam nadzieję, że teraz już będziemy pracować w daleko idącym konsensusie.

Cała rozmowa, którą prowadził Łukasz Ciona, jest do obejrzenia w filmie dostępnym w zakładce “na żywo” na naszym profilu społecznościowym Facebook.

  • Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski co tydzień spotyka się na żywo z internautami w portalu Wrocławskie Fakty. Poprzednie programy można obejrzeć na naszym profilu Facebook w zakładce „na żywo”.
  • Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: redakcja@wroclawskiefakty.pl lub podczas transmisji w formie komentarzy.

On i ona za kierownicą – oboje bardzo niebezpieczni

Poprzedni artykuł

Czyste Powietrze startuje w nowym wydaniu – mniej biurokracji i więcej możliwości

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.