W programie Studio FAKTY, Państwa i naszym gościem był w miniony piątek Jarosław Obremski – wojewoda dolnośląski.
Rozmawialiśmy o sytuacji epidemicznej i gospodarczej w naszym województwie oraz o wyborach prezydenckich i polskiej polityce. Pan wojewoda złożył życzenia z okazji nadchodzącego Dnia Matki. Ze względu na wizytę Premiera Mateusza Morawieckiego na Dolnym Śląsku, rozmowa wyjątkowo była zarejestrowana wcześniej i udostępniliśmy ją w naszych mediach społecznościowych o zwyczajnej porze.
Oto niektóre wątki rozmowy:
- Jak wygląda obecnie „krzywa” zachorowań na Dolnym Śląsku: Co jakiś czas mamy lokalne zwyżki, są one jednak z biegiem czasu coraz niższe. Generalnie krzywa jest już odwróconą parabolą. Niestety, zachorowania wciąż są, mamy przypadki w DPS’ach czy hospicjach. W dużym stopniu są to zachorowania w placówkach niepublicznych. Wirus bywa przenoszony przez biały personel i bez wątpienia jest to kłopot. Mamy w miarę stabilną sytuację w całym kraju z lekką tendencją zniżkową.
- Problemy służby zdrowia, które ujawnił kryzys epidemiczny: Jest pewne niebezpieczeństwo systemowe po 1989 roku. Mamy dużo elementów własnościowych – szpitale resortowe, uczelniane, powiatowe, podlegające pod marszałka, państwowe. To powoduje, że w przypadku pandemii zarządzanie jest dużo trudniejsze.
- Czy wybory prezydenckie powinny się odbyć już teraz: Jeśli byłoby normalne zabezpieczenie, to nawet na Górnym Śląsku wybory mogłyby się odbyć 23 maja. Oczywiście, był pewien niepokój, ale takie wybory wcale nie musiałyby być bardziej niebezpieczne niż wizyta w sklepie. W przypadku „wojen” nie ma jednak idealnych rozwiązań. Musimy mieć jasne zasady i bardzo dobrze, że rząd określał wytyczne na cały kraj. Mając 16 innych regulacji w 16 województwach zapanowałby jeszcze większy chaos.
- Problemy kadrowe w zespołach ratowniczych: Wciąż są problemy kadrowe, ale należy powiedzieć, że mamy fantastycznych młodych ludzi z Uniwersytetu Medycznego na wolontariacie, którzy są w dyspozycji i kiedy jest potrzeba, stają na wysokości zadania. Jestem pełen podziwu i widać, że już w młodym pokoleniu jest obecny etos lekarski.
- Niestosowanie się młodych ludzi do wytycznych sanitarnych: Dostaję pewne sygnały, że starsi boją się wychodzić z domu, bo często spotykają młodych ludzi, którzy przekonani o swojej odporności i nie zakrywają twarzy w miejscach publicznych. Starsi odbierają to jako egoizm młodego pokolenia. Apeluję, żeby ze względu na starsze pokolenie nosić maseczki i traktować to jako element kultury osobistej.
Rozmowa, którą prowadził Łukasz Ciona, jest do obejrzenia w filmie dostępnym na naszym profilu społecznościowym Facebook.
Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: [email protected] lub podczas transmisji w formie komentarzy. W tym tygodniu wyjątkowo dzisiaj programu Studio FAKTY nie będzie dzisiaj, ale od jutra już wracamy. Do zobaczenia!