W emitowanym na żywo w naszym profilu Facebook programie Studio FAKTY, Państwa i naszym gościem był Jarosław Obremski – wojewoda dolnośląski.

Poza cotygodniowym raportem w sprawie stanu epidemicznego na Dolnym Śląsku, rozmawialiśmy o polskiej polityce oraz kondycji społeczeństwa i gospodarki w okresie po epidemii.

Oto niektóre wątki rozmowy:

  • Dni bez zachorowań na Dolnym Śląsku: Był taki dzień, kiedy było ich zero, ale była od razu świadomość, że są to jednak jeszcze przypadkowe liczby. Mamy nowe zakażenia we Wrocławiu, ale jest to związane prawdopodobnie z pewnym sklepem osiedlowym. Jest oczywiście zagrożenie transmisji poziomej, ale Dolny Śląsk jest już poniżej polskiej średniej. Z 2800 zakażonych mieszkańców, aktywnie chorych może być około 600.
  • Koronawirus nadal obecny: Chcielibyśmy mieć w każdym województwie 0 przypadków. Byłoby wspaniale, ale zdecydowaliśmy się otworzyć granice, więc nie jest to jeszcze osiągalne. Założyliśmy sobie, żeby te „piki” były maksymalnie takie, żeby służba zdrowia mogła je obsłużyć i to się udaje. Wiele łóżek stoi już pustych.
  • Teorie spiskowe dotyczące koronawirusa: Jak się czyta opowieści historyczne dotyczące epidemii, to widać, że za każdym razem były rozsiewane plotki i szukane kozły ofiarne. Jeśli chodzi o kontrolowanie społeczeństwa, to oczywiście miejmy świadomość, że internet, karty kredytowe, komórki, pozwalają na daleko idącą obserwacje naszych zachowań i preferencji. Wchodząc w cyberświat oddaliśmy dużą część naszej prywatności.
  • Czy największe zagrożenie już minęło: Patrząc na ilość wykonywanych testów w stosunku do obiektywnego czynnika, jakim jest liczba zgonów, to w Polsce wykonuje się o wiele więcej testów niż w wielu bogatszych krajach w Europie. W poprzedni czwartek miałem spotkanie z ambasadorem Izraela, gdzie wykonywano 5-krotnie więcej testów niż w Polsce. Obserwowałem ten trend, bo było tak również 4-krotnie mniej zgonów. Niestety, po „odmrożeniach” znacznie wzrosła liczba zgonów, ale docelowo chodzi o to, żeby poziom zakażeń był kontrolowany na tyle, aby służba zdrowia była wydolna. Gospodarka musi być stopniowo odmrażana.

Rozmowę, którą prowadził Łukasz Ciona, można obejrzeć w filmie dostępnym na naszym profilu społecznościowym Facebook.

Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku – zwyczajowo o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: redakcja@wroclawskiefakty.pl lub podczas transmisji w formie komentarzy.

Małe dziecko musi być bez przerwy pod okiem dorosłych – chwila nieuwagi może drogo kosztować

Poprzedni artykuł

Arkady Wrocławskie – nowe marki, nowe kino i sprawdzone atrakcje dla dzieci

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.