Dolny ŚląskPolityka dla LudziWideo/Galerie

STUDIO FAKTY – Grzegorz Macko: „Współdziałanie pozostaje naczelnym celem, bo tego oczekują od nas Dolnoślązacy” [VIDEO]

0

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko – w kolejnej rozmowie #StudioFakty – odnosi się do kwestii związanych z przeciwdziałaniom trzeciej fali epidemii koronawirusa na Dolnym Śląsku, problematyką społecznej i gospodarczej stabilności regionu oraz spodziewanego udziału samorządu wojewódzkiego w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej.

Mowa jest między innymi o funkcjonowaniu szpitala tymczasowego we Wrocławiu. Dzięki temu, że został odpowiednio wcześniej przygotowany możemy teraz skutecznie ratować życie i zdrowie wielu mieszkańców regionu – podkreśla polityk Prawa i Sprawiedliwości i zaznacza, że prowadzona wcześniej przez opozycję kontestacja tego przedsięwzięcia zderzyła się z faktami w postaci sprawnej infrastruktury medycznej we Wrocławiu i kilku miastach województwa.

Jak przyznaje Grzegorz Macko odczuwalne są nadal skutki emigracji zarobkowej Polaków, ale ostatnie lata odwróciły ten niekorzystny trend. Zwraca uwagę na to, że istotny tu jest kontekst demograficzny, wobec którego konieczna jest ponadpolityczna aktywność państwa w zakresie polityki prorodzinnej. Samorząd województwa dolnośląskiego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym w dziedzinie zdrowia publicznego i kształcenia kadr medycznych. Te inicjatywy są efektem zabiegów wicemarszałka Marcina Krzyżanowskiego.

Udział regionów w budżecie unijnym jest uzależniony od poziomu zamożności danego regionu, co jest zasadą praktykowaną w Unii Europejskiej od wielu lat. To, w odniesieniu do Dolnego Śląska, stwarza nową okoliczność, bo województwo awansowało w unijnych kryteriach wsparcia. Jednak województwo dolnośląskie nie jest jednorodnym obszarem, bo inaczej wygląda sytuacja w obrębie wrocławskim czy miedziowym, a inaczej w całym południowym pasie sudeckim, gdzie obiektywnie skala potrzeb infrastrukturalnych i społecznych jest znacznie większa.  Rozmawialiśmy o tych wszystkich złożonych problemach wielokrotnie, w tym niedawno w Warszawie z panem ministrem Michałem Dworczykiem i panem wiceministrem Waldemarem Budą. Po tych rozmowach jestem optymistą, iż uda się nam pozyskać takie kwoty wsparcia, które będą satysfakcjonować potencjalnych beneficjentów, czyli głównie samorządy gmin – deklaruje wicemarszałek. Zobacz nasze video.

Jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy stabilnym koalicjantem i nadal chcemy realizować projekty, które wspólnie przyjęliśmy w umowie koalicyjnej. Wierzę, że nasi koalicjanci dojdą do wewnętrznego porozumienia, bo to będzie służyć dalszemu rozwojowi Dolnego Śląska – podsumowuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.

Rozmawiał: Łukasz Ciona

Memoriał Jana Rutyńskiego. Największe emocje dopiero przed nami [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Nowe warianty koronawirusa – co warto o nich wiedzieć?

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.