Prof. Edward Czapiewski – historyk, wykładowca akademicki, działacz opozycji solidarnościowej z lat 80, radny miejski Wrocławia w pierwszej kadencji, obecnie związany ze środowiskiem Bezpartyjnych Samorządowców – w kolejnej rozmowie #StudioFakty – odpowiada na pytania dotyczące kondycji samorządu terytorialnego na Dolnym Śląsku.
Kryzys samorządu terytorialnego nie jest czymś nagłym, ale efektem wieloletnich i nawarstwiających się procesów oraz pokłosiem tego, co dzieje się w polityce „na górze”. Tworzenie się lokalnych układów jest czymś nagannym, ale też wiele zależy od decyzji samych wyborców. Mamy dość dobre ramy prawne do działania, ale brakuje przejrzystości w decyzjach i konsekwencji wobec zjawisk patologicznych. Trzeba po prostu patrzeć na listy kandydatów i wybierać swoich przedstawicieli świadomie – podkreśla prof. Edward Czapiewski i dodaje, że w świetle tego, co dzieje się obecnie w samorządzie, widać, że sito wyborcze powinno być gęstsze.
Obecna koalicja w samorządzie wojewódzkim czasem „trzeszczy”, ale przynosi Dolnemu Śląskowi wymierne korzyści – uważa profesor. Polityka wymaga kompromisu, bo przecież bo obu stronach są wspólne cele, ale też bywają różnice czy kontrowersyjne postawy. Od ocen prawnych są odpowiednie instytucje, ale wyborcy i obserwatorzy życia politycznego – także na poziomie samorządowym – mają prawo do recenzowania decyzji i efektów działania poszczególnych samorządowców. Uważam, że samorządowcy powinni dobrze zarabiać, ale źle jest, gdy stają się pazerni – dodaje Edward Czapiewski. Zobacz nasze video.
Przyszłość Dolnego Śląska zależy od tego czy zostanie zbudowany silny układ komunikacyjny, co szczególnie dotyczy południa województwa. Ten cel powinien integrować samorządowców niezależnie od ich politycznego zabarwienia – przekonuje prof. Edward Czapiewski i dodaje, że…
Położenie geopolityczne, olbrzymi potencjał społeczny i kulturowy Dolnego Śląska, sprawiają, że województwo może się stać bardzo silną gospodarczo częścią Polski. Do osiągnięcia tego celu potrzebne jest stabilne i jak najbardziej przejrzyste zaplecze polityczne.
Rozmawiał: Łukasz Ciona