W emitowanym na żywo na naszym profilu Facebook programie Studio FAKTY, Państwa i naszym gościem był wczoraj Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego.

Rozmawialiśmy ważnych i aktualnych sprawach: o kształcie i pierwszych efektach Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego, o sytuacji wojewódzkich placówek służby zdrowia oraz na temat planów inwestycyjnych samorządu wojewódzkiego na przykładzie budowy centrum sportów w Jakuszycach.

Oto niektóre wątki rozmowy:

  • Niespodziewany atak epidemii: Wszyscy byliśmy zaskoczeni, epidemia mocno zaatakowała Polskę i wszystko zostało zamrożone. Na szczęście sytuacja powoli się normalizuje, a my bardzo potrzebujemy już normalności. Oczywiście należy zachować rozwagę, ale trzeba myśleć również o aspektach gospodarczych czy społecznych skutkach pandemii. Niezwykle istotne jest nie tylko walczyć z wirusem, ale również wspierać lokalny biznes.
  • Miliard złotych na wsparcie firm od Urzędu Marszałkowskiego w ramach Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego: Wszystkie informacje na temat programu znajdują się na stronie dolnoslaskipakiet.pl. Tam są kontakty do ekspertów, którzy wyjaśnią, jak sięgnąć zarówno po naszą jak i po rządową pomoc. Wsparcie podzieliliśmy na trzy etapy. Bieżąca pomoc dla firm, czyli np. dodatki do wynagrodzeń, na ten etap przewidziane jest 388 milionów, 220 milionów to pożyczki obrotowe/płynnościowe, realizujemy również wsparcie pośrednie dla beneficjentów naszego regionalnego programu operacyjnego, upraszczając wiele procedur. Drugi etap to niwelowanie skutków pandemii.
  • Pakiet pomocy dla służby zdrowia: Już uruchomiliśmy 42 mln zł dla tzw. szpitali „czerwonych”, czyli tych zakaźnych, ale również dla szpitali powiatowych i DPS-ów. Przygotowujemy kolejny pakiet w wysokości 50 mln zł. Tam są przewidywane środki ochrony osobistej, karetki, respiratory, aparaty USG czy przenośne rentgeny. To bardzo istotne w przypadku badań, które należy wykonać pomimo zakażenia. Chciałbym przy okazji zachęcić Dolnoślązaków, żeby się leczyli zgodnie z planem, żeby nie czekali na koniec pandemii.
  • Czy budżet Województwa Dolnośląskiego jest gotowy na taką sytuację i czy przeznaczanie środków na pomoc oznacza rezygnację lub odroczenie przeprowadzenia części ważnych inwestycji: Znaczna część środków pochodzi z naszego regionalnego programu operacyjnego. Nie chcemy rezygnować z żadnych inwestycji. Aby rozruszać gospodarkę są one niezbędne. Jestem głęboko przekonany, że to w sektorze samorządowym będzie najwięcej inwestycji. Dochody w skutek pandemii zmniejszą się o około 120 mln zł, ale mamy plan i będziemy sobie z tym radzić.
  • Centrum sportu na Polanie Jakuszyckiej: 142 mln zł – tyle będzie kosztować ta inwestycja. Prace przebiegają niemal planowo, opóźnienie jest bardzo niewielkie. W zeszłym tygodniu byłem na placu budowy i prace idą pełną parą, a miejsce ma wspaniały klimat zarówno dla zawodników jak i turystów. Cały kompleks, sale gimnastyczne, hotel i szereg udogodnień dla sportowców pozwoli na przeprowadzanie tam ogólnoświatowych, ogromnych imprez.
  • Rola Bezpartyjnych Samorządowców na scenie politycznej: Polacy nie chcą walki, mają jej dość. Chcemy dynamicznego rozwoju Polski i chcemy, aby każdy czuł się w niej potrzebny. Nie chcemy dzielić Polaków. Jeśli chodzi o kandydatów na Prezydenta RP chciałbym poznać ich stanowisko w odniesieniu do samorządów, bo one przyczyniają się do rozwoju Polski. Bezpartyjni Samorządowcy będą rosnąć w siłę, także dlatego, że zgłaszamy wiele propozycji, realizujemy je konsekwentnie dla dobra regionu. Nasza współpraca z rządem przekłada się na ważne i potrzebne inwestycje, czego przykładem jest mające powstać Dolnośląskie Centrum Onkologiczne.
  • Jaki jest Dolny Śląsk: Jesteśmy regionem wyjątkowym i poradzimy sobie ze wszystkimi problemami. I z tego kryzysu też wyjdziemy. Dolnoślązacy są optymistami, nasi przodkowie przybyli tu z różnych stron i budowali Dolny Śląsk. Jesteśmy społecznością ludzi myślących pozytywnie. Gdy dotyka nas jakaś tragedia, potrafimy wznosić się nad podziały.

Cała wczorajsza rozmowa, którą prowadził Łukasz Ciona, jest do obejrzenia w filmie dostępnym w zakładce “na żywo” na naszym profilu społecznościowym Facebook.

Program Studio FAKTY jest emitowany na żywo od poniedziałku do piątku o godz. 18:00. Pytania do naszych rozmówców można kierować na adres mejlowy: redakcja@wroclawskiefakty.pl lub podczas transmisji w formie komentarzy.

„Kolekcjonerzy” złamanych paragrafów – tym razem obaj „bekną”

Poprzedni artykuł

Nikt nie jest pozbawiony pomocy – Dolnośląski Pakiet Gospodarczy działa

Następny artykuł

Zainteresuje Cię także:

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.