Stronie Śląskie rusza z nową inwestycją w Kletnie. Za cztery lata ma być dostępna odkryta niedawno partia Mastodonta w Jaskini Niedźwiedziej.
W piątek 10 marca br., w Stroniu Śląskim odbyła się konferencja w sprawie realizowanego przez tą gminę projektu udostępnienia odkrytych w 2012 roku nowych części Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. W trakcie konferencji została podpisana umowa dotycząca realizacji tego projektu przez prezes Strońskiego Parku Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia” Renatę Nowak i wykonawcę inwestycji Marcinem Skoczniem. Wartość kontraktu to 38 272 576,68 zł. To ogromne wyzwanie dla gminy, bowiem jej roczny budżet wynosi obecnie około 50 mln zł.
Damy radę ze spłatą tego zobowiązania. Źródłem finansowania tej inwestycji będą wypuszczone obligacje przychodowe jako forma kredytowania z okresem karencji i później spłatą w okresie 12 lat. Mamy także nadzieję, że uda się nam pozyskać środki zewnętrzne czy to z programów rządowych, czy funduszy europejskich, o to będziemy na pewno aplikować. Wielkość ruchu turystycznego w obrębie jaskini wzrośnie o jakieś 100 000 odwiedzających, a wzrost przychodów pozwoli nam na spłatę kredytu – mówi o źródłach finansowania tej inwestycji burmistrz Stronia Śląskiego Dariusz Chromiec.
Koncepcja udostępnienia nowych partii Jaskini Niedźwiedziej, które roboczo nazwali Partiami Mastodonta, obejmuje utworzenie nowej podziemnej trasy z osobnym wejściem do jaskini, rozbudowę budynku wejściowego oraz budowę parkingu na 200 aut. Wg wstępnych propozycji zwiedzanie jaskiń ma być biletowane osobno. Pierwotna jaskinia nazywana „Niedźwiedzią” została udostępniona dla ruchu turystycznego w 1963 roku, a nowe partie jaskini zostały odkryte w 2012 roku. Jako pierwsi dotarli do nowych korytarzy speleolodzy Szymon Kostka i Sebastian Czwor z grupy o nazwie „Niedźwiedzie”. Dalszych odkryć dokonał już cały zespół, w skład którego weszli oprócz wymienionej dwójki Dariusz Data, Radosław Dubicki, Anna Haczek, Marek Markowski, Emil Hamera, Aleksander Królak i Lech Zając. Do prac nad koncepcją udostępnienia odkrycia szerszemu gronu turystów przystąpiono w zasadzie od razu. Rozmowy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu, przygotowanie projektu, podpisaniu umowy o współpracy w projektowaniu przedsięwzięcia z KGHM CUPRUM z Wrocławia, przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko w obszarze Natura 2000, studium wykonalności wraz ze znalezieniem źródeł finansowania zajęło ponad 10 lat. W miniony piątek umowa na wykonanie inwestycji została podpisana. Prace budowlane ruszają, jak zaznacza wykonawca inwestycji Marcin Skoczeń, niezwłocznie, ale roboty związane z drążeniem tuneli mają ruszyć w połowie maja i mają potrwać ponad 4 lata. Realny czas pracy będzie co prawda wynosić 26 miesięcy, ale realizacja projektu ze względu na okresy ochronne dla nietoperzy musi być przez okres zimowy wstrzymana. Prace w samej jaskini będą prowadzone ręcznie z pomocą mniejszych maszyn. Użycie ciężkiego sprzętu na końcowym etapie będzie wykluczone.
Nadzór nad inwestycją będzie pełnić powołany zespół opiniodawczo-doradczy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, w skład którego wchodzą m.in. prof. dr hab. inż. Wojciech Ciężkowski, prof. dr hab. inż. Stefan Cacoń, dr hab. Krzysztof Stefaniak, prof. dr hab. Piotr Głowacki czy poprzedni i obecny burmistrz miasta Zbigniew Łopusiewicz oraz Dariusz Chromiec.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. senator Aleksander Szwed, Justyna Zawiślak – dyrektor biura poselskiego Marcina Gwoździa, naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszaru Natura 2000 Rafał Klodek, prezes zarządu KGHM CUPRUM Radosław Piluta i członek rady naukowej KGHM CUPRUM dr hab. inż. Maciej Madziarz, pod którego kierownictwem opracowana została zespołowo koncepcja projektowa rozwiązań techniczno-budowlanych w planowanej inwestycji związanej z udostępnieniem partii Mastodonta w Kletnie.
Tekst: Maciej Sergel